Reklama

Reklama

Adam Niedzielski: Wielkopolskie Centrum Onkologii otrzyma 8,5 mln na nowy sprzęt

Adam Niedzielski przekazał, że Wielkopolskie Centrum Onkologii otrzyma 8,5 mln zł na nowy sprzęt. Minister zdrowia stwierdził, że "jest to ośrodek rozpoznawalny na świecie, który zapewnia dostęp do najwyższej klasy leczenia".

- Jest to ośrodek, który zapewnia poznaniakom dostęp do najwyższej klasy leczenia w zakresie onkologicznym - ocenił Adam Niedzielski. Podkreślił, że MZ dba o to, żeby ośrodki spełniające najwyższe standardy i zapewniające najwyższą jakość leczenia pacjentów, były wspomagane.

Poinformował, że rozstrzygnięty został konkurs, w ramach którego Wielkopolskie Centrum Onkologii otrzyma ok. 8,5 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu. 

- Mówię tutaj o zakupie akceleratora, który będzie tym razem umieszczony w Pile, bo to jest filia ośrodka wielkopolskiego. Ale w kolejnych konkursach rozmawialiśmy też o tym, że jest zapotrzebowanie na wymianę kolejnego sprzętu - zaznaczył.

Reklama

Jak zastrzegł szef MZ, wspieranie takich ośrodków jak ten to zadanie, które wynika z krajowej strategii onkologicznej, realizowanej od roku 2020.

- To jest strategia, która nie tylko wyznacza cele, mówi co można zrobić, ale która została zabudżetowana na 5 mld zł. Te 5 mld oznacza, że w tym roku czy w następnym będziemy wydawali kwoty rzędu 500 mln zł rocznie na samą realizację zadań wynikających z tej strategii - zaznaczył. Wyjaśnił, że zadania te to m.in. kształcenie personelu, wypracowywanie nowych standardów, promowanie profilaktyki czy nakłady na infrastrukturę.

Inne oblicze onkologii

Zdaniem Niedzielskiego, przez ostatnie kilka lat onkologia "zmieniła swoje oblicze w Polsce"

- Poziom wydatków na onkologię w roku 2015, kiedy rząd Zjednoczonej Prawicy obejmował władzę, wynosił raptem 7 mld zł. W tej chwili ten poziom, w roku 2022, to jest 12 mld zł. My praktycznie podwoiliśmy te nakłady - mówił.

Niedzielski przypomniał, że w przygotowaniu jest projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. - Ten projekt jest w tej chwili finalizowany - w tym sensie, że jest dyskusja nad tym projektem na stałym komitecie Rady Ministrów. Perspektywa, jaką sobie wyznaczyliśmy do wejścia w życie tej ustawy to 1 stycznia 2023 r. Więc mamy niecałe 5 miesięcy na przejście całego procesu legislacyjnego - poinformował Minister Zdrowia 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy