Reklama

Reklama

9 maja: Fakty dnia

Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń dnia z kraju i ze świata.

Spotkanie ws. sporu wokół TK

Jak informował TVN24, spotkanie ws. sporu wokół TK ma się odbyć w najbliższy piątek. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek nie wskazała jeszcze oficjalnej daty, ale podała, że piątek jest jedną z uwzględnianych propozycji. Czego politycy różnych opcji politycznych spodziewają się po spotkaniu u marszałka Sejmu? Część opozycji sugeruje zbojkotowanie spotkania.

Przypomnijmy, że spór wokół TK przedłuża się. W Sejmie jest obecnie pięć projektów zmian prawa dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego. Własne projekty nowych ustaw o TK złożyli: PiS, Nowoczesna oraz KOD - jako obywatelski. Projekt noweli ustawy o TK złożyły Kukiz'15 oraz PSL. Ponadto w Sejmie działa zespół ekspertów powołany przez marszałka Sejmu, który ma przygotować propozycję rozwiązania konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama

Poprzednie spotkanie w sprawie Trybunału odbyło się 31 marca. Prezes PiS wyraził wówczas zadowolenie z rozpoczęcia dialogu, a Ryszard Petru dostrzegł światełko w tunelu.

Bojkot spotkania? Kliknij i poznaj szczegóły

CZYTAJ DALEJ

Poparcie dla Donalda Tuska

W wyścigu o drugą kadencję na fotelu przewodniczącego Rady Europejskiej Donald Tusk będzie mógł liczyć na poparcie Niemiec, ale też i polityków PiS - donosi "Rzeczpospolita".

Niemcy poprą Polaka na drugą kadencję na czele Rady Europejskiej - twierdzi na łamach "Rzeczpospolitej" Jędrzej Bielecki. Według informacji dziennika, Tusk może także liczyć na poparcie Francji i Hiszpanii.

"Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowego bilansu działania Donalda Tuska. W momencie gdy Unia przechodzi poważny kryzys, nie należy zmieniać sprawdzonych przywódców. To oznaczałoby otwarcie bardzo trudnych negocjacji personalnych" - mówi gazecie poważne źródło rządowe w Berlinie.

PiS poprze Tuska? Kliknij i dowiedz się więcej

CZYTAJ DALEJ

Wspólne listy opozycji?

Liderzy partii opozycyjnych nie tylko "nie wykluczają", ale wręcz zapowiadają wspólne listy wyborcze. Tylko jak tu pogodzić programy nie do pogodzenia?

"Jesteśmy w stanie stworzyć wspólną koalicję. Z KOD, z PO, z lewicą, z PSL. Po to, żeby wygrać z tą podłą zmianą! Są rzeczy, które nas dzielą, ale wyzwania są naprawdę historyczne" - mówił na sobotnim marszu KOD Ryszard Petru.

Szef PO Grzegorz Schetyna nie mówi "nie", a PSL, SLD, Nowoczesna i KOD już zawiązali koalicję Wolność, Równość, Demokracja.

W koalicji pod patronatem KOD nie należy spodziewać się natomiast ruchu Kukiza, partii KORWiN czy partii Razem.

Czy wspólne listy wyborcze opozycji są w ogóle pomysłem realnym?

Kliknij i dowiedz się więcej!

CZYTAJ DALEJ

Rozszerzona matura z matematyki

Kolejny dzień zmagań maturzystów z egzaminem dojrzałości za nami. W poniedziałek maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym zdecydowało się zdawać 74 tysiące tegorocznych abiturientów. Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym zdawało dzisiaj także blisko 6,8 tys. abiturientów z wcześniejszych roczników.

Egzamin maturalny z matematyki na poziomie rozszerzonym trwał 180 minut. Co było? Wzory skróconego mnożenia, funkcje trygonometryczne, ciągi i wielomiany, a do tego obliczanie objętości ostrosłupa. Maturzyści są zgodni - większość zadań była trudna. Ci, którzy do rozszerzonej matury z matematyki podchodzili po raz kolejny, pisali, że w ubiegłym roku matura była łatwiejsza. 

Kliknij i zobacz arkusz i odpowiedzi!

CZYTAJ DALEJ

Rosjanie świętują Dzień Zwycięstwa

Rosjanie na czele z prezydentem Władimirem Putinem demonstrują dziś swoją siłę. W Moskwie odbyła się wielka parada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa. Na Placu Czerwonym pojawiły się tysiące żołnierzy. Można było też podziwiać kolumny ciężkiego sprzętu wojskowego.

Rosjanie świętują dziś Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Z tej okazji w wielu miastach zorganizowano parady wojskowe. Największa odbyła się w Moskwie.

Rosjanie świętują - zobacz zdjęcia z uroczystości

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy