Reklama

Reklama

8 czerwca 2017: Fakty dnia

Wybory w Wielkiej Brytanii, oświadczenie Rosyjskiego MSZ w sprawie identyfikacji ciał katastrofy smoleńskiej, głos Andrzeja Dudy w sprawie referendum konstytucyjnego oraz prośba marszałka sejmu skierowana do Trybunału Konstytucyjnego. Sprawdź, co jeszcze wydarzyło się dziś w kraju i na świecie.


Corbyn czy May?

Brytyjska prasa określa te wybory jednymi z najważniejszych od 1945 roku. Brytyjczycy zadecydują nie tylko o kształcie nowego rządu, ale także o tym, jak będzie przebiegał brexit i dalsza walka z terroryzmem. Sondaże nie dają odpowiedzi, pokazują jednak, że ogłaszająca wcześniejsze wybory Theresa May mogła popełnić największy błąd w swojej karierze. Kto wygra wybory? Konserwatyści z premier May na czele, czy Jeremy Corbyn i laburzyści?

Więcej na ten temat tutaj

Reklama

Ostatnie sondaże dostępne na stronie

Polska walczy o przegraną sprawę?

Parlament Europejski pracuje obecnie nad własnym stanowiskiem w sprawie nowego unijnego prawa azylowego. Projekt zakłada przymusową relokację uchodźców do wszystkich krajów członkowskich w razie wystąpienia kryzysu. Państwa Grupy Wyszehradzkiej (V4) zgłosiły już swój sprzeciw. Nasi rozmówcy w Brukseli mówią jednak, że - przynajmniej w europarlamencie - sprawa jest przesądzona. A jeśli okaże się, że karą za sprzeciw miałoby być obcięcie funduszy unijnych, to pozostałe kraje V4 zmienią zdanie i Polska zostanie sama.

Więcej w materiale Agnieszki Waś-Tureckiej.

Wybuch na terenie ambasady USA w Kijowie

W nocy z środy na czwartek, nieznana osoba wrzuciła na teren ambasady ładunek wybuchowy. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Ukraińskie służby zakwalifikowały zdarzenie jako możliwy akt terrorystyczny. Z kolei ambasada USA wydała po południu oświadczenie, w którym stwierdza, że "nie traktuje nocnej eksplozji ładunku wybuchowego na swoim terenie jako aktu terroru".

Więcej tutaj. Oświadczenie ambasady amerykańskiej czytaj tutaj.

Rosyjskie MSZ odniosło się do sprawy identyfikacji ofiar katastrofy smoleńskiej

Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła dzisiaj, że identyfikacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej dokonywali przedstawiciele Polski i krewni ofiar. Podkreśliła, że strona polska nalegała na jak najszybsze przekazanie jej szczątków ciał ofiar katastrofy.

"Szczątki ofiar katastrofy smoleńskiej znajdowały się na terytorium Rosji jedynie od 10 do 13 kwietnia 2010 roku i kwestia pełnowartościowych badań przez specjalistów rosyjskich po prostu w zasadzie nie była rozpatrywana" - powiedziała Zacharowa na briefingu w MSZ Rosji.   

Rosyjskie MSZ opublikowało także na Twitterze fotografię dokumentu, który dotyczy identyfikacji ciał ofiar katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Dokument datowany jest na 15 kwietnia 2010 r.

Więcej na temat wypowiedzi Marii Zacharowej dostępne tutaj

Rosyjski dokument dotyczący katastrofy smoleńskiej tutaj

POLSKA

Prezydent Andrzej Duda o referendum konstytucyjnym. Wspomniał także o przyjęciu uchodźców

"Chciałbym, aby Polacy w referendum w sprawie konstytucji wypowiedzieli się, co do kierunków ustrojowych, jakie widzą dla Rzeczypospolitej na następne dziesięciolecia" - oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że jest również gotów, by wystąpić do Senatu z wnioskiem o referendum dotyczące przyjmowania uchodźców.

Według niego nowa konstytucja powinna być konstytucją obywatelską. "W tym znaczeniu, że to właśnie Polacy wskażą, jak ta konstytucja powinna wyglądać, jakiej konstytucji krótko mówiąc chcą" - powiedział.  

Prezydent odniósł w oświadczeniu także do kwestii przyjmowania do Polski uchodźców. "Obecny, polski rząd mówi jasno: "nie godzimy się na system kwotowy, nie godzimy się na przymusową relokację uchodźców na teren Polski". To stanowisko jest jasne, jednoznaczne. Moje stanowisko jest zresztą takie samo" - podkreślił Andrzej Duda.

Więcej tutaj

Marszałek sejmu zwrócił się do TK ws. sporu o prawo łaski


Marek Kuchciński zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym. Marszałek sejmu chce, aby TK określił jaki charakter ma opisana w konstytucji kompetencja prezydenta do stosowania prawa łaski i czy Sąd Najwyższy może dokonywać wiążącej interpretacji konstytucji.

Więcej na ten temat tutaj

Wizyta Donalda Trumpa w Polsce

Agencja Reuters poinformowała, że prezydent USA Donald Trump prawdopodobnie odwiedzi Polskę w drodze na szczyt G20, który odbędzie się w lipcu w Niemczech.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne