Reklama

7 czerwca 2017: Fakty Dnia

Przedstawiamy wieczorne podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia w kraju i na świecie.

Katastrofa samolotu w Birmie. Nie żyje 120 osób

Samolot birmańskiej armii, który zaginął dzisiaj po południu, rozbił się. Jak podała agencja AFP, w Morzu Andamańskim znaleziono szczątki maszyny. Jak poinformowały birmańskie siły zbrojne i źródła na lotnisku, na pokładzie samolotu było 120 osób. Wcześniej mówiono o 116 ofiarach.

Samolot wyleciał z Myeik wczesnym popołudniem i leciał do Rangun, największego miasta w Birmie - informuje "The Independent". Szczątków maszyny szukały cztery okręty i dwa samoloty. Pierwsze fragmenty samolotu znaleziono około 218 km od miasta Tawè.

Na pokładzie znajdowało się 106 pasażerów i 14 członków załogi.

Więcej na temat katastrofy TUTAJ.

Reklama

Zamachy w Iranie. Zginęło 12 osób

Co najmniej 12 osób zginęło w atakach na parlament Iranu i mauzoleum ajatollaha Chomeiniego w Teheranie - poinformował szef irańskich służb ratunkowych Pir-Hosejn Koliwand. Do dwóch ataków przyznało się samozwańcze Państwo Islamskie. Trzeci zamach udaremniono.

Czterech uzbrojonych napastników wtargnęło dzisiaj do gmachu parlamentu w Teheranie i otworzyło ogień do strażników, zabijając jednego z nich - podała rano agencja dpa.

W tym samym czasie, gdy doszło do ataku na parlament, w odległym o około 20 kilometrów Mauzoleum Chomeiniego w południowym Teheranie, zamachowiec samobójca zdetonował bombę.

Więcej na ten temat TUTAJ

Przewodniczący KE potwierdził czarny scenariusz wobec Polski

- Jeśli kraje Grupy Wyszehradzkiej nie będą wywiązywać się z umów przyjętych w ramach Unii Europejskiej, Komisja Europejska będzie musiała rozpocząć wobec nich procedurę naruszenia unijnego prawa - przypomniał na spotkaniu z dziennikarzami w Brukseli Antonio Tajani, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

- Komisja Europejska musi czuwać nad tym, by porozumienia były wypełniane. Chcemy jedynie solidarności - mówił przewodniczący PE. Jednocześnie podkreślił, że wszystkie kraje członkowskie muszą wywiązać się z zawartego we wrześniu 2015 roku porozumienia w sprawie przyjęcia konkretnych kwot uchodźców z Włoch i Grecji. - Pacta sunt servanda (łac. umów należy dotrzymywać) - podkreślił Tajani.

Komisja Europejska będzie musiała rozpocząć procedurę wobec Polski

Biskupi zapowiadają zmiany ws. związków niesakramentalnych

Osoby w związkach niesakramentalnych będą mogły w pewnych przypadkach przystępować do komunii; zostaną też powołani duszpasterze dla nich. Przyjęto też zmiany dotyczące przyjmowania sakramentu chorych oraz wytycznych Kościoła ws. przestępstw pedofilii - poinformowano po zebraniu plenarnym Komisji Episkopatu Polski.

Przewodniczący Rady do Spraw Rodziny Konferencji Episkopatu Polski bp Jan Wątroba powiedział w środę na konferencji prasowej, że nowością będzie powołanie w każdej diecezji duszpasterza związków niesakramentalnych. Tacy duszpasterze będą kształceni w seminariach.   

Więcej na ten temat TUTAJ.

Kryzys w Zatoce Perskiej przerodzi się w poważny konflikt?

Arabia Saudyjska, Egipt, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie zerwały w poniedziałek stosunki dyplomatyczne z Katarem. Oficjalnym powodem są oskarżenia o wspieranie przez rząd w Dosze islamskich ekstremistów. - Tutaj decyduje Arabia Saudyjska i Iran oraz mocarstwa zewnętrzne - USA i Rosja. Katar jest elementem bardzo szerokiej układanki - mówi w rozmowie z Interią dr hab. Wiesław Lizak z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

- Po kilku miesiącach napięć i wzajemnych oskarżeń, gdy opadną emocje, Katar i inne państwa regionu zaczną szukać wspólnej płaszczyzny porozumienia. Być może uda się znaleźć jakąś formę kompromisu, z nadzieją, że w dłuższej perspektywie doprowadzi to do załagodzenia sprzeczności leżących u samych źródeł kryzysu - mówi ekspert.

Kryzys w Zatoce Perskiej przerodzi się w poważny konflikt?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy