Reklama

Reklama

4 kwietnia 2016: Fakty dnia

Prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń dnia z kraju i ze świata.


Afera "Panama Papers"

Dokumenty, które wyciekły z kancelarii Mossack Fonseca z Panamy, pokazują ogromną skalę wykorzystywania przez elity finansowe i polityczne świata rajów podatkowych do unikania podatków i ukrywania majątków.

W aferze "Panama Papers" wyciekło ponad 11 mln dokumentów. Według doniesień gazety "Sueddeutsche Zeitung" to "największy przeciek w historii". Z usług banków w rajach podatkowych korzystało około 140 polityków, celebrytów, miliarderów i sportowców.

Wśród zamieszanych w aferę są m.in. Władimir Putin, Petro Poroszenko, a także znani Polacy: kliknij i poznaj ich nazwiska!

Reklama

CZYTAJ DALEJ

CIA ostrzega Polskę

Pomimo ostrzeżeń CIA, rządowi analitycy nie sądzą, by istniało duże zagrożenie takimi wydarzeniami podczas szczytu NATO i Dni Młodzieży - poinformowała w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Gazeta potwierdziła nieoficjalne medialne informacje, że w połowie marca do ABW spłynęły ostrzeżenia od CIA o groźbie jednoczesnych zamachów podczas dużych imprez masowych m.in. w Berlinie, Budapeszcie i Warszawie. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", na liście wydarzeń masowych zagrożonych atakami znalazły się też krakowskie Światowe Dni Młodzieży w ostatnich dniach lipca.

CIA miało sugerować polskim władzom wdrożenie nadzwyczajnych środków ostrożności oraz zaproponować pomoc doradczą. Co na to rząd? Dowiedz się więcej

CZYTAJ DALEJ

Rząd a zmiany ws. aborcji

Każdy ma prawo do własnych opinii i w sumieniu ma prawo do rozstrzygania tak ważnych i delikatnych kwestii - powiedziała premier Beata Szydło, pytana o możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji. Zaznaczyła, że obecnie rząd nie pracuje nad takimi zmianami.

Jestem zdziwiona takim natężeniem tego tematu, ponieważ w tej chwili polski rząd nie pracuje absolutnie nad żadnymi zmianami, jeżeli chodzi o tę ustawę - powiedziała w poniedziałek premier pytana o możliwe zmiany dotyczące możliwości przerywania ciąży (PAP).

Podkreśliła, że obecna debata toczy się wokół inicjatywy obywatelskiej w tym zakresie. Dowiedz się więcej o projekcie

CZYTAJ DALEJ

Kontrola w TK po przecieku

Przeprowadzone analizy i badania nie dają podstawy do stwierdzenia nieprawidłowości, a także ustalenia, że miał miejsce transfer danych poza wewnętrzną sieć informatyczną biura Trybunału Konstytucyjnego - wynika z kontroli w TK ws. przecieku projektu wyroku dot. noweli ustawy o Trybunale.

9 marca prezes Trybunału Andrzej Rzepliński zlecił wewnętrzną kontrolę obiegu dokumentów - w postaci elektronicznej oraz drukowanej - wykorzystywanych w pracach przygotowawczych orzeczenia w sprawie nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. W komunikacie przesłanym PAP w poniedziałek poinformowano, że 30 marca br. szef biura TK przedłożył prezesowi raport z tej kontroli.

Według raportu wewnętrzny obieg projektów dokumentów orzeczniczych w tej sprawie w Trybunale, zarówno w postaci elektronicznej (w większej części), jak i  drukowanej, "mieścił się w ramach zasad i standardów przyjętych w wewnętrznej praktyce pracy Trybunału nad przygotowywaniem koncepcji, a następnie wstępnych projektów orzeczeń, w sprawach przedłożonych Trybunałowi do rozstrzygnięcia przez upoważnione podmioty" (PAP).

Kliknij i dowiedz się więcej

CZYTAJ DALEJ

Thorbjorn Jagland z wizytą w Polsce

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland przebywa z dwudniową wizytą w Polsce. W poniedziałek spotkał się m.in. z szefem polskiego MSZ Witoldem Waszczykowskim, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

Rozmowy z polskimi politykami dotyczyły m.in. sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, reformy prokuratury oraz zmian w mediach publicznych.

"Polska jest nieocenionym i szanowanym członkiem Rady Europy. Jej wyjście z problemów będzie wzorem dla innych krajów" - przekonywał Thorbjorn Jagland.

Po południu sekretarz generalny Rady Europy spotkał się także z premier Beatą Szydło i prezydentem Andrzejem Dudą.

Kliknij i dowiedz się więcej

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy