4 kwietnia 2016: Fakty dnia
Prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń dnia z kraju i ze świata.
Dokumenty, które wyciekły z kancelarii Mossack Fonseca z Panamy, pokazują ogromną skalę wykorzystywania przez elity finansowe i polityczne świata rajów podatkowych do unikania podatków i ukrywania majątków.
W aferze "Panama Papers" wyciekło ponad 11 mln dokumentów. Według doniesień gazety "Sueddeutsche Zeitung" to "największy przeciek w historii". Z usług banków w rajach podatkowych korzystało około 140 polityków, celebrytów, miliarderów i sportowców.
Wśród zamieszanych w aferę są m.in. Władimir Putin, Petro Poroszenko, a także znani Polacy: kliknij i poznaj ich nazwiska!
CZYTAJ DALEJ
Pomimo ostrzeżeń CIA, rządowi analitycy nie sądzą, by istniało duże zagrożenie takimi wydarzeniami podczas szczytu NATO i Dni Młodzieży - poinformowała w poniedziałek "Rzeczpospolita".
Gazeta potwierdziła nieoficjalne medialne informacje, że w połowie marca do ABW spłynęły ostrzeżenia od CIA o groźbie jednoczesnych zamachów podczas dużych imprez masowych m.in. w Berlinie, Budapeszcie i Warszawie. Jak ustaliła "Rzeczpospolita", na liście wydarzeń masowych zagrożonych atakami znalazły się też krakowskie Światowe Dni Młodzieży w ostatnich dniach lipca.
CIA miało sugerować polskim władzom wdrożenie nadzwyczajnych środków ostrożności oraz zaproponować pomoc doradczą. Co na to rząd? Dowiedz się więcej
CZYTAJ DALEJ
Każdy ma prawo do własnych opinii i w sumieniu ma prawo do rozstrzygania tak ważnych i delikatnych kwestii - powiedziała premier Beata Szydło, pytana o możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji. Zaznaczyła, że obecnie rząd nie pracuje nad takimi zmianami.
Jestem zdziwiona takim natężeniem tego tematu, ponieważ w tej chwili polski rząd nie pracuje absolutnie nad żadnymi zmianami, jeżeli chodzi o tę ustawę - powiedziała w poniedziałek premier pytana o możliwe zmiany dotyczące możliwości przerywania ciąży (PAP).
Podkreśliła, że obecna debata toczy się wokół inicjatywy obywatelskiej w tym zakresie. Dowiedz się więcej o projekcie
CZYTAJ DALEJ
Przeprowadzone analizy i badania nie dają podstawy do stwierdzenia nieprawidłowości, a także ustalenia, że miał miejsce transfer danych poza wewnętrzną sieć informatyczną biura Trybunału Konstytucyjnego - wynika z kontroli w TK ws. przecieku projektu wyroku dot. noweli ustawy o Trybunale.
9 marca prezes Trybunału Andrzej Rzepliński zlecił wewnętrzną kontrolę obiegu dokumentów - w postaci elektronicznej oraz drukowanej - wykorzystywanych w pracach przygotowawczych orzeczenia w sprawie nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. W komunikacie przesłanym PAP w poniedziałek poinformowano, że 30 marca br. szef biura TK przedłożył prezesowi raport z tej kontroli.
Według raportu wewnętrzny obieg projektów dokumentów orzeczniczych w tej sprawie w Trybunale, zarówno w postaci elektronicznej (w większej części), jak i drukowanej, "mieścił się w ramach zasad i standardów przyjętych w wewnętrznej praktyce pracy Trybunału nad przygotowywaniem koncepcji, a następnie wstępnych projektów orzeczeń, w sprawach przedłożonych Trybunałowi do rozstrzygnięcia przez upoważnione podmioty" (PAP).
CZYTAJ DALEJ
Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland przebywa z dwudniową wizytą w Polsce. W poniedziałek spotkał się m.in. z szefem polskiego MSZ Witoldem Waszczykowskim, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.
Rozmowy z polskimi politykami dotyczyły m.in. sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, reformy prokuratury oraz zmian w mediach publicznych.
"Polska jest nieocenionym i szanowanym członkiem Rady Europy. Jej wyjście z problemów będzie wzorem dla innych krajów" - przekonywał Thorbjorn Jagland.
Po południu sekretarz generalny Rady Europy spotkał się także z premier Beatą Szydło i prezydentem Andrzejem Dudą.