Reklama

Reklama

22 listopada 2016: Fakty dnia

Prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń dnia z kraju i ze świata.

Ostrzeżenie przed atakami

Departament Stanu USA ostrzegł w poniedziałek obywateli amerykańskich przed zwiększonym ryzykiem ataków terrorystycznych w Europie, zwłaszcza podczas zbliżającego się okresu świątecznego.

"Obywatele USA powinni postępować ostrożnie na świątecznych festynach, imprezach i kiermaszach pod gołym niebem" - głosi oświadczenie Departamentu Stanu.

Wezwano też obywateli amerykańskich do czujności przy zwiedzaniu atrakcji turystycznych, podczas korzystania z komunikacji publicznej oraz przebywania w miejscach kultu, restauracjach, hotelach itp. miejscach publicznych.

Reklama

Kliknij i dowiedz się więcej na ten temat

Ekshumacja Stefana Melaka

Na Wojskowych Powązkach w Warszawie zakończyła się we wtorek rano ekshumacja przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka, który zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Jego ciało będzie badane w Zakładzie Medycyny Sądowej.

Krótko po godz. 7.30 z cmentarza wyjechała licząca 9 pojazdów kolumna, z eskortowanym przez radiowóz karawanem.

Wydobyta z grobu trumna z ciałem Stefana Melaka ma zostać przewieziona do Zakładu Medycyny Sądowej przy ul. Oczki, gdzie pobrane zostaną próbki do badań DNA, histopatologicznych, toksykologicznych i fizykochemicznych; przeprowadzona też zostanie tomografia, która posłuży do określenia obrażeń i przyczyn śmierci oraz sekcja zwłok.

Kliknij i dowiedz się więcej na ten temat

Kontrowersyjne reprywatyzacje

Komisja, kierowana przez wiceszefa MS lub MSWiA zbada kontrowersyjne decyzje reprywatyzacyjne w stolicy; gdy stwierdzi, że taka sprawa aktualnie się toczy, będzie mogła ją wstrzymać - głosi projekt ustawy. To szybka ścieżka przywracania stanu zgodnego z prawem - mówi PAP Zbigniew Ziobro.

PAP poznała we wtorek projekt Ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa. Zapisano w nim, że powołana ustawą komisja weryfikacyjna ma być "organem administracji publicznej stojącym na straży interesu publicznego". W środę projektem zajmie się rząd.

"Na przestrzeni ostatnich lat w Warszawie, pod okiem rządów PO-PSL, miała miejsce gigantyczna afera reprywatyzacyjna. Wiele nieruchomości trafiało do zwykłych cwaniaków, którzy podszywali się pod właścicieli, spadkobierców, w rzeczywistości nimi nie będąc. Wiązało się to z krzywdą tysięcy ludzi w brutalny sposób wyrzucanych przez czyścicieli kamienic na bruk" - powiedział PAP minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Kliknij i dowiedz się więcej na ten temat

Przełomowa decyzja ws. Clinton

Bliska współpracownica prezydenta elekta Donalda Trumpa, Kellyanne Conway, powiedziała we wtorek, że nowa administracja nie postawi byłej sekretarz stanu Hillary Clinton zarzutów karnych, co Trump zapowiadał podczas kampanii wyborczej.

W programie "Morning Joe" w telewizji MSNBC Conway, była menedżerka kampanii Republikanina, a obecnie doradczyni w jego zespole ds. przejęcia administracji, powiedziała we wtorek, że kampania się skończyła i Trump "chce być ponad to", potwierdzając, że prezydent elekt nie chce śledztwa w sprawie Clinton.

"Kiedy prezydent elekt, który jest jednocześnie liderem partii, mówi jeszcze przed zaprzysiężeniem, że nie chce stawiać zarzutów, to jest to bardzo silny przekaz" - podkreśliła Conway. Zasugerowała, że Trump "chce pomóc Clinton dojść do siebie" (po porażce wyborczej), i oceniła, że to "dobra rzecz".

Kliknij i dowiedz się więcej na ten temat

Turcja w UE? Głos sprzeciwu

Zdecydowana większość frakcji w europarlamencie wezwała we wtorek do natychmiastowego zamrożenia negocjacji z Turcją w sprawie przystąpienia tego kraju do UE. Ich zdaniem Unia powinna w ten sposób zareagować na wydarzenia w Turcji po nieudanym puczu w lipcu.

Przewodniczący liberałów Guy Verhofstadt z Belgii ocenił, że UE "traci swoją wiarygodność, kontynuując rozmowy z reżimem, który jest coraz bardziej autorytarny". Jak podkreślił, UE nie tylko powinna zamrozić negocjacje akcesyjne, ale także postawić warunki ich wznowienia.

Verhofstadt ocenił też, że sytuacja w Turcji to jeden z przykładów niepokojących zmian w otoczeniu UE. "Europę otacza pierścień autokratów: Erdogan, (prezydent Rosji Władimir) Putin... Nie posuwam się tak daleko, by dopisać (prezydenta elekta USA Donalda) Trumpa do tej listy. Ale wszyscy robią jedno i to samo: atakują Europę, nasze wartości, zwalczają europejską demokrację" - powiedział belgijski eurodeputowany, wskazując m.in., że Rosja finansuje eurosceptyczne partie w PE.

Kliknij i dowiedz się więcej na ten temat

Wielkie zakupy WOŚP

Ponad 2,5 tys. specjalistycznych urządzeń medycznych - m.in. łóżka dla małych pacjentów, aparaty do EKG i USG oraz holtery - planuje kupić Fundacja WOŚP podczas trwającego właśnie konkursu ofert. Kupujemy sprzęt najwyższej jakości - zapewnia Jerzy Owsiak.

W ramach trwającego 47. konkursu ofert Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zakup 2514 urządzeń, które zostaną przekazane do 218 szpitali w Polsce, które mają podpisane umowy z NFZ i udzielają pomocy bezpłatnie.

"Wybieramy jakość, cena nas nie determinuje. (...) Formuła konkursowa pozwala uzyskać niższe ceny przy zachowaniu najlepszej jakości" - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej szef fundacji Jerzy Owsiak.

WOŚP chce kupić m.in. szpitalne łóżka - młodzieżowe i dziecięce, lokalizatory naczyń krwionośnych, aparaty USG i EKG, kardiomonitory, holtery ABPM, holtery EKG oraz pompy strzykawkowe i objętościowe.

Kliknij i dowiedz się więcej na ten temat

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy