Reklama

Reklama

14 grudnia: Fakty dnia

Władimir Putin oświadczył, że na pokładzie Tu-154M nie było wybuchów, Polacy ocenili rząd i prezydenta w najnowszym sondażu, nowi senatorowie dołączyli do Prawa i Sprawiedliwości, a Mateusz Morawiecki chwali Donalda Tuska. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z kraju i ze świata.


Prezydent Rosji oświadczył, że na pokładzie Tu-154M nie było wybuchów

Na czwartkowej konferencji Władimir Putin odpowiadał na pytania dziennikarzy. Wśród nich pojawił się wątek katastrofy smoleńskiej. Prezydent Rosji zapewnił, że kwestia wybuchów na pokładzie samolotu prezydenckiego została dokładnie zbadana przez śledczych i jest przekonany, iż do żadnych wybuchów wówczas nie doszło.

Putin mówił o "wewnętrznej walce politycznej" i zaapelował o "dorośnięcie" oraz "przywrócenie karty" w stosunkach rosyjsko-polskich.

"Jeśli w samolocie były wybuchy - samolot skąd leciał, z Moskwy? Z Warszawy - to znaczy, tam je położono" - skomentował w ostrych słowach, dodając, że pogorszenie stosunków z Rosją nie jest korzystne dla Polski.

Do słów Putina odniósł się też Antoni Macierewicz, który przyznał, że  słowa płynące z Rosji są szokujące.

Więcej: Tutaj

Reklama


Nowy sondaż oceniający działaność rządu i prezydenta

Polacy podzieleni przy ocenie działalności najwyższych urzędników państwowych.

Według najnowszego sondażu Kantar Public, pracę Andrzeja Dudy dobrze ocenia 53 procent badanych. 35 procent jest z kolei niezadowolonych z rządów prezydenta.

Największy podział widoczny jest wystawieniu noty za prace wykonywana przez Beatę Szydło. Poprzednia Prezes Rady Ministrów zyskała sobie sympatię 43 procent badanych. 44 procent respondentów źle ocenia działalność jej rządu.

Więcej: Tutaj


PIS ma nowych senatorów

Grono senatorów Prawa i Sprawiedliwości zasiliło dziś dwóch byłych senatorów Platformy Obywatelskiej. Na zmianę barw politycznych zdecydowali się Andrzej Misiołek oraz Leszek Piechota, którzy odeszli z partii z uwagi na brak reakcji władz PO na wywiad udzielony przez Borysa Budkę w "Die Zeit".

O nowych twarzach w PiS poinformował dzisiaj marszałek senatu Stanisław Karczewski.

Więcej: Tutaj


Mateusz Morawiecki pozytywnie ocenia stanowisko Donalda Tuska

Tuż przed szczytem Unii Europejskiej, nowy premier pochwalił Donalda Tuska.

Morawiecki odniósł się w czwartek między innymi do kwestii związanych z Puszczą Białowieską. Wyraził także swoje zdanie odnośnie członkostwa Polski w strefie euro oraz skomentował temat reformy sądownictwa.

Na uwagę zasługuje również pochwała działań Donalda Tuska. "Przewodniczący Rady Europejskiej zaczyna mówić w taki sposób jak Polska; chcemy zdecydowanie pomagać na miejscu ludziom, których dotknęła wojna czy inne okrutne doświadczenia" - powiedział nowy premier.

Więcej: Tutaj


PiS modyfikuje projekt zmian dotyczący ordynacji wyborczej

Część kontrowersyjnych zmian z projektu o ordynacji wyborczej trafia do kosza.

Komisja nadzwyczajna przyjęła w środę poprawki PiS do projektu autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Jedna z nich zachowuje ordynację większościową w gminach do 20 tys. mieszkańców. Początkowo propozycja zapowiadała zniesienie JOW-ów w mniejszych gminach.

Pozostawiono tym samym kompetencję ustalania granic okręgów wyborczych władzom samorządowym. Wprowadzono za to przepis, w myśl którego to minister spraw wewnętrznych wskaże kandydatów na szefa Krajowego Wyborczego.

Więcej: Tutaj


Sprawa migracji na szczycie Rady Europejskiej

W czwartek unijni przywódcy w Brukseli poruszą kontrowersyjny temat migracji. W dokumencie, jaki Donald Tusk rozesłał w zeszłym tygodniu liderom państw UE, przedstawił swoje wyraźnie negatywne stanowisko odnośnie przymusowych kwot relokacji uchodźców.

Zdanie szefa Rady Europejskiej spotkało się z mocną krytyką. Na słowa Tuska odpowiedziała między innymi Komisja Europejska, według której system relokacji działa poprawnie, a co więcej odnosi nawet sukcesy.

Więcej: Tutaj

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy