Reklama

Reklama

10 sierpnia 2018: Fakty dnia

Dyskusje na temat obecności wojska i prezydenta Andrzeja Dudy podczas uroczystości związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej, gwałtowne i niebezpieczne burze w całym kraju, odpowiedź Rosji na amerykańskie sankcje. Co jeszcze wydarzyło się dziś w Polsce i na świecie?

Uroczystości na Westerplatte odbędą się bez wojska?

1 września prezydent Andrzej Duda uda się do Tczewa, gdzie weźmie udział w uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Na Westerplatte będzie go reprezentować kierownictwo BBN - poinformował w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Szef gabinetu był o to pytany w kontekście sporu o obecność wojska na uroczystościach, jaki rozgorzał między MON a prezydentem Gdańska.

W czwartek szef MON Mariusz Błaszczak oświadczył, że - decyzją prezydenta Gdańska - wojsko nie zostało zaproszone do udziału w odbywających się 1 września na Westerplatte uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Zażądał jednocześnie od Adamowicza zmiany decyzji w tej sprawie. Szef MON podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego.

Reklama

Więcej informacji tutaj.

RCB wysyła SMS-y z ostrzeżeniem przed burzami

Z powodu gwałtownie zmieniającej się pogody Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zdecydowało o uruchomieniu SMS-owego systemu ostrzegania przed zagrożeniami.

Osoby przebywające na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz Warmii i Mazurach dostały na swoje telefony komórkowe specjalny komunikat SMS w ramach pilotażowego programu AlertRCB.

Więcej informacji tutaj.

Owsiak rezygnuje z Pol'and'Rock? Wymowny wpis

"Pomyślałem sobie, że chyba przyszedł czas, aby Festiwal Pol’and’Rock mógł być niesiony już nie przez nas! My chętnie zaczęlibyśmy coś od samego początku!" - napisał na Facebooku Jerzy Owsiak, sugerując tym samym, że tegoroczna edycja Festiwalu być może była ostatnią.

Więcej informacji tutaj.

Rosja grozi Amerykanom: Będą środki odwetowe

"Dalsze zaostrzenie amerykańskich sankcji ekonomicznych wobec Rosji można będzie ocenić jako równe wypowiedzeniu wojny gospodarczej" - powiedział premier Dmitrij Miedwiediew podczas spotkania z pracownikami Kronockiego Rezerwatu Biosfery na Kamczatce.

Szef rosyjskiego rządu zapowiedział, że na nowe sankcje Rosja "zareaguje, wykorzystując dostępne środki gospodarcze, polityczne, a w razie konieczności i inne". "Nasi amerykańscy przyjaciele powinni to rozumieć" - dodał.

Więcej informacji tutaj.

"Osteuropa": Polska i Węgry nie zostałyby obecnie przyjęte do UE

Renomowany niemiecki periodyk "Osteuropa" poświęcił swoje najnowsze wydanie sytuacji na Węgrzech i w Polsce. "Ani Węgry, ani Polska nie mogłyby w dzisiejszym stanie stać się członkami UE. Oba kraje nie spełniają kryteriów kopenhaskich" - ocenił.

Więcej informacji tutaj.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy