Reklama

Reklama

10 lat więzienia za dezercję lub poddanie się. Putin podpisał ustawę

Kary do 10 lat więzienia za dezercję oraz poddanie się przewiduje ustawa z poprawkami do kodeksu karnego podpisana przez Władimira Putina - podaje niezależny portal Meduza. Nowe przepisy wprowadzają również kary za niewypełnienie rozkazu dowódcy w czasie wojny.

Zmiany zaostrzają kary za przestępstwa wobec służby wojskowej w okresie mobilizacji i w warunkach konfliktu zbrojnego, a także wprowadzają kary za dobrowolne poddanie się i szaber - pisze Meduza. Zgodnie z poprawkami, przyjętymi pospiesznie przez Dumę Państwową (niższą izbę rosyjskiego parlamentu) w przeddzień ogłoszenia w Rosji "częściowej mobilizacji", za dobrowolne poddanie się grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, a za szaber - do 15.

W ustawie przewidziano zaostrzenie kary - do 10 lat - za samowolne oddalenie się z jednostki "w czasie mobilizacji lub stanu wojennego". Odpowiedzialność karna jest także przewidziana w przypadku niestawienia się poborowych na wezwanie władz wojskowych oraz w przypadku dezercji.

Reklama

Wprowadzona zostaje również kara za niewypełnienie rozkazu dowódcy wydanego w czasie stanu wojennego, w czasie wojny lub w warunkach konfliktu zbrojnego lub prowadzenia działań zbrojnych, a także za odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych (od dwóch do trzech lat więzienia).  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy