Reklama

1 sierpnia 2017: Fakty dnia

Przedstawiamy wieczorne podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia w kraju i na świecie.

Sprawa kasacyjna Mariusza Kamińskiego. SN zdecydował

Troje sędziów Sądu Najwyższego zawiesiło we rozpatrywanie sprawy kasacyjnej Mariusza Kamińskiego i innych byłych szefów CBA do rozstrzygnięcia przez Trybunał Konstytucyjny sprawy sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem w sprawie prawa łaski. 

Formalne wszczęcie przez Trybunał Konstytucyjny sprawy sporu kompetencyjnego powoduje zawieszenie postępowania. Czytaj więcej

Zdaniem rzeczniczki PiS Beaty Mazurek, "dobrze się stało", że SN podjął taką decyzję. Czytaj więcej

Reklama

- Sąd Najwyższy zdecydował tak, jak powinien był zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami - to z kolei komentarz prezes TK Julii Przyłębskiej. Czytaj więcej

Mariusz Kamiński i inni byli szefowie CBA zostali ułaskawieni w 2016 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę. 

Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

73 lata temu, 1 sierpnia 1944 r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Było ono największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 

Z tej okazji od rana w Warszawie odbywają się obchody. Punktualnie o godz. 17, jak co roku, Warszawa stanęła w miejscu, zawyły też syreny w całym kraju. 

Prezydent Andrzej Duda złożył wieniec przed Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli u zbiegu ul. Leszno i Al. Solidarności. Rzeź Woli uznawana jest za jedną z największych zbrodni na polskiej ludności podczas II wojny światowej. Zobacz więcej

Z kolei premier Beata Szydło złożyła w Muzeum Powstania Warszawskiego wieńce pod dzwonem "Montera" poświęconym gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, wojskowemu dowódcy powstania oraz pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Czytaj więcej

Fala upałów nad Polską

Tropikalne upały w Polsce. Dla południowej i centralnej części kraju wydano ostrzeżenia drugiego i trzeciego (najwyższego) stopnia. Na tym obszarze należy spodziewać się bardzo wysokich temperatur (do 37 stopni Celsjusza). 

Możliwe są także gwałtowne wyładowania atmosferyczne i trąby powietrzne - ostrzegają Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz stowarzyszenie Skywarn Polska-Polscy Łowcy Burz. 

Zobacz prognozę pogody na najbliższe dni!

Stany Zjednoczone "potępiają rosyjską okupację gruzińskiej ziemi"

Amerykański wiceprezydent Mike Pence podczas wizyty w Gruzji we wtorek oznajmił, że USA potępiają rosyjską okupację gruzińskiej ziemi. Podkreślił przy tym amerykańskie poparcie dla integralności terytorialnej oraz suwerenności Gruzji.

Czytaj więcej na ten temat

Ujawniono szczegóły prezydenckich wet

Na stronach internetowych Sejmu opublikowano wnioski prezydenta o ponowne rozpatrzenie przez Sejm ustawy o Sądzie Najwyższym oraz nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Wnioski prezydenta znajdują się pod tym adresem.

Czytaj więcej na ten temat

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy