Reklama

Reklama

ZEA: Naukowcy wywołują deszcz

Naukowcy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich starają się przyspieszyć wystąpienie deszczu. Metodę tak zwanego "zasiewania chmur" zastosowano w tym roku prawie 80 razy. To trzykrotnie więcej niż w ubiegłym sezonie. Zdaniem uczonych skutki są bardzo obiecujące.

Największe wywołane sztucznie burze wystąpiły na początku marca. Jednego dnia spadło tyle deszczu, ile normalnie w ciągu dwóch lat. Podobne ulewy zanotowano w tym pustynnym kraju ostatnio w 1977 roku.

Metoda polega na wykorzystaniu istniejących chmur. Piloci specjalnie wyposażonych samolotów rozpylają w nich kryształki soli, które przyspieszają kondensację pary wodnej. Jedna operacja trwa około 3 godzin.

Eksperci tłumaczą, że deszcze najprawdopodobniej pojawiłyby się również bez interwencji człowieka. Byłoby ich jednak znacznie mniej.

W ubiegłym roku Narodowe Centrum Meteorologii rozpoczęło program, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa wodnego kraju, który ciągle boryka się z wysokimi temperaturami i suszą.

Na badania przeznaczono ponad 5 milionów dolarów.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy