Reklama

Reklama

Wieczorne spotkanie Księżyca ze Spiką i Saturnem

Dzisiaj wieczorem, zanim na dobre rozpocznie się spektakl związany z Perseidami, będzie można podziwiać spotkanie Księżyca, Saturna i Spiki - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

12 sierpnia w godzinach wieczornych Księżyc, będący dwa dni przed pierwszą kwadrą znajdzie się pomiędzy Spiką i Saturnem.

Spica to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Panny i jedna z najjaśniejszych gwiazd na niebie - jej jasność wynosi 1.1 magnitudo.

Reklama

Saturn to dla odmiany jedna z najjaśniejszych planet. Sezon na jego obserwacje właśnie się kończy, lecz blask planety wciąż jest spory i wynosi 0.7 magnitudo.

Na obserwacje tej ciekawej koniunkcji najlepiej wyjść około godziny 21:00-21:15, czyli godzinę po zachodzie Słońca. Cała trójka ciał będzie świeciła nisko nad południowo-zachodnim horyzontem; najwyżej Saturn - około 10 stopni, a najniżej Spica, bo tylko niespełna 5 stopni.

To już ostatnie spotkanie tych trzech ciał w tym sezonie. Za miesiąc Saturn i Spica znajdą się na sferze niebieskiej na tyle blisko Słońca, że ich obserwacje nie będą możliwe.

Dowiedz się więcej na temat: niebo | zjawisko | nauka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje