Reklama

Reklama

To najbardziej jadowity pająk w Polsce. Uważaj na niego nie tylko podczas wakacyjnych wycieczek

Sieciarza jaskiniowego uznaje się za najbardziej jadowitego pająka w Polsce. Najczęściej zamieszkuje on groty, kopalnie i studzienki kanalizacyjne. Natknąć na niego można się jednak również we własnej piwnicy, ponieważ pajęczak lubi ciemne i wilgotne miejsca. Podpowiadamy, jak wygląda sieciarz jaskiniowy i wyjaśniamy, dlaczego trzeba na niego uważać.

Sieciarz jaskiniowy. Jak wygląda najbardziej jadowity pająk w Polsce?

Sieciarz jaskiniowy (Meta menardi) koczuje w ciemnych i wilgotnych miejscach, stąd czasem trudno go zauważyć podczas nocnej wizyty w piwnicy lub garażu. Pająk, który występuje w Europie i Azji, jest znany z tego, że nie tka klasycznej sieci i boi się światła

Sam jego wygląd jest  dość charakterystyczny - między innymi z uwagi na imponujący rozmiar. To nie tylko najbardziej jadowity pająk w Polsce, ale również jeden z największych. 

Jak wygląda sieciarz jaskiniowy? Gatunek charakteryzuje się rudawobrązowym zabarwieniem, a jego karapaks sprawia wrażenie błyszczącego z wyrazistymi jamkami. Oczy oraz odnóża pająka z reguły są najciemniejsze, a długość tych drugich zazwyczaj jest większa u samców, niż u samic, które z kolei mają nieco grubszy odwłok. 

Reklama

Sieciarz jaskiniowy. Czy pająk jest niebezpieczny?

Sieciarz jaskiniowy to najbardziej jadowity spośród około 820 gatunków pająków występujących w Polsce. Poluje przede wszystkim na wije i ślimaki. Niekiedy również na owady oraz inne pająki. Jego ukąszenie nie jest jednak śmiertelne dla człowieka, chyba że dana osoba jest uczulona na jego jad i w wyniku reakcji alergicznej dojdzie do poważnych komplikacji. 

Spotkanie z pajęczakiem najczęściej jest jednak bardzo bolesne, stąd lepiej go unikać. Jad sieciarza jaskiniowego ludzie odczuwają podobnie jak ukąszenie bardzo dużej osy albo szerszenia. Oprócz bólu w miejscu ukąszenia sieciarza jaskiniowego wystąpić może opuchlizna lub zaczerwienienie. Niektórzy skarżą się również na swędzenie.

Sieciarz jaskiniowy. Jak leczyć ukąszenie pająka?

Z ukąszeniem sieciarza jaskiniowego lub innego gatunku pajęczaka występującego w Polsce powinno się postępować podobnie jak w przypadku ukąszeń owadów. 

W przypadku niegroźnych objawów po ugryzieniu przez pająka z reguły wystarczy odkazić miejsce wkłucia pająka, aby nie doszło do stanu zapalnego i obrzęku oraz zastosować leczenie miejscowe. Zalecane jest stosowanie żeli o działaniu przeciwhistaminowym lub przeciwświądowym, środków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. 

Osoby, które podejrzewają u siebie uczulenie na jad lub są w grupie ryzyka (osoby starsze i małe dzieci) powinny szybko skonsultować się z lekarzem, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego. Należy podać wówczas surowicę przeciwjadową. Wizyta u lekarza jest również konieczna w przypadku, gdy dolegliwości nie ustępują lub wręcz nasilają się. 

Wezwanie karetki powinno być natychmiastowe, jeśli u pacjenta występują takie objawy jak:

  • problemy z oddychaniem, 
  • opuchlizna wokół szyi, 
  • obrzęk
  • napady kaszlu 

Nie tylko sieciarz jaskiniowy. Oto najbardziej jadowite pająki w Polsce

Sieciarz jaskiniowy nie jest jedynym jadowitym pająkiem w Polsce. W grupie pajęczaków, które mogą spowodować u nas poważne problemy zdrowotne należy wyróżnić również takie gatunki jak: 

  • kolczak zbrojny - jego ukąszenie wywołuje objawy podobne do zatrucia oraz silny piekący ból, który może utrzymywać się nawet do dwóch tygodni. Dlatego właśnie uważa się go za jednego z dwóch najbardziej niebezpiecznych pająków w Polsce, obok sieciarza jaskiniowego. Jad powoduje również osłabienie, do którego nierzadko dochodzą również gorączka oraz nudności.
  • tygrzyk paskowany - jeden z najpiękniejszych pająków w Polsce z uwagi na "tygrysie" zabarwienie. Po jego ukąszeniu pojawi się opuchlizna, miejscowe zaczerwienienie, a niekiedy również swąd. Odczujemy dotkliwy ból.


  • sidlisz piwniczny - ugryzienie tego ciemnego "pająka kanibala", który wystawia się na pożarcie swojemu potomstwu, można rozpoznać po zaczerwienieniu skóry, lekkim bólu i swędzie. 
  • krzyżak ogrodowy - pospolity gatunek pająka, którego jednak nie należy lekceważyć. Po jego ugryzieniu najczęściej pojawia się ból, zaczerwienienie skóry i delikatna opuchlizna.

Czytaj również: 

Cenne rady, jak skutecznie pozbyć się pająków z domu? 

Martwe pająki wykorzystywane jako nekrorobotyczne chwytaki

To jedyny jadowity wąż w Polsce. Uważaj zwłaszcza podczas letnich spacerów 

Zobacz także: 

Reklama

Reklama

Reklama