Reklama

Te grzyby rosną w polskich lasach zimą. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać

Zima to nie najlepszy okres dla grzybiarzy. Grzybów jest mało, a spacery po lesie najczęściej kończą się bezowocnie. Jednak kiedy temperatura nie jest zbyt niska, a wilgotność bardzo wysoka, można liczyć na pojawienie się grzybów nawet w okresie późnej zimy. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać.

Podpowiadamy, jakie gatunki grzybów mogą występować w lasach zimą. Nie zawsze można je znaleźć w ściółce leśnej.

Jakie gatunki grzybów występują zimą?

Zbieranie grzybów zimą jest o wiele bezpieczniejsze niż jesienią. Rzadko kiedy można spotkać trujące gatunki, które przypominają grzyby jadalne.

Zimą bardzo często grzyby pojawiają się na korze drzew. Warto szukać kilku gatunków, które wyróżniają się specyficzną budową. Nie należy się zrażać ich dziwnym wyglądem. W smaku grzyby zimowe niczym nie ustępują wcześniejszym odmianom.

Reklama

Płomiennica zimowa

Płomiennice wyróżniają się w lesie pomarańczowymi kapeluszami. Mają interesujący smak, który przypomina delikatne owoce morza lub ryby. Mają dużą zawartość składników odżywczych — znajdziemy w nich nie tylko witaminy z grupy B, ale także dużą zawartość białka i błonnika. Wykazują właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Uszak bzowy

Popularne grzyby mun można znaleźć w polskich lasach zimą. Idealny do kuchni azjatyckiej grzyb wyróżnia się swoją jędrną konsystencją i ciekawym smakiem. Ma właściwości lecznicze, które wzmacniają m.in. układ odpornościowy. Należy jednak pamiętać, aby nie spożywać uszaka bzowego w nadmiernych ilościach. Grzyb z łatwością wchłania toksyny, których przyjęcie w dużej ilości może zaburzyć pracę naszego organizmu.

Zobacz także: Grzyb, który rośnie zimą w polskich lasach. Jest bardzo zdrowy

Wodnicha późna


Grzyb, który najlepiej radzi sobie w niskich temperaturach to wodnicha późna. Pojawia się w lasach po pierwszych przymrozkach. Można ją spotkać już w listopadzie i październiku, często nawet pod śniegiem. Ma lekko owocowy zapach i delikatny smak.

Boczniak ostrygowaty

Do grzybów nadrzewnych należy boczniak ostrygowaty. To grzyb, który największą popularnością cieszy się wśród wegan i wegetarian. Przez swoją strukturę i smak umami przypomina po przyrządzeniu do złudzenia mięso.

Można go spotkać na martwym drewnie drzew liściastych, takich jak graby, buki, wierzby, topole lub brzozy. Może być brązowy, popielaty, stalowoniebieski, a czasem nawet lekko fioletowy. Poznać go można po gładkiej powierzchni i miękkiej i sprężystej strukturze.

W jakich lasach szukać grzybów?

Zimą grzyby najprościej będzie znaleźć w lasach iglastych. Mogą ukrywać się pod drzewami, ale także na korze powalonych drzew i ich pniach. Często pojawiają się także na korze drzew owocowych, takich jak jabłonie lub śliwy.

Grzyby zimowe podlegają takiej samej obróbce jak te jesienne. Można je suszyć, marynować lub smażyć. Będą świetnym dodatkiem do każdego dania.

Zobacz także:

Grzybobranie w grudniu? Leśnicy udostępnili nagranie

Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą? Poznaj proste zasady

Miały zwiastować wojnę i inne nieszczęścia. Świat grzybów w kulturze ludowej

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzybobranie | zima | las | grzyby jadalne

Reklama

Reklama

Reklama