Reklama

Reklama

Świat wygrywa walkę z HIV, ale powoli

Raport UNAIDS, programu ONZ zajmującego się walką z AIDS, opublikowany w przededniu Międzynarodowej Konferencji na Temat AIDS w Waszyngtonie stwierdza postęp w walce z chorobą w najbardziej zagrożonych rejonach świata.

Ponad 8 mln ludzi w krajach słabo rozwiniętych ma dostęp do terapii antyretrowirusowej stosowanej w przypadku zakażeniem HIV. Wzrostowi liczby osób leczonych towarzyszy 31-procentowy spadek przypadków śmierci związanych z AIDS w porównaniu z 2005 rokiem w rejonie Afryki Subsaharyjskiej, regionu świata najbardziej dotkniętego epidemią.

Reklama

Dostępność terapii w krajach trzeciego świata w porównaniu z 6 miliardami leczonych w 2010 roku wzrosła o 20 proc. Dzięki temu programem leczenia objętych jest 54 proc. potrzebujących.

Nadal istnieją problemy

- Nadal mamy jednak problemy w Afryce, Europie Wschodniej i Centralnej Azji. W następnych latach musimy więc podwoić nasze wysiłki - powiedział Michel Sidibe, dyrektor wykonawczy UNAIDS. Te części świata w "alarmującym stopniu" odnotowują stały wzrost liczby zakażonych i przypadków śmierci spowodowanych przez AIDS.

W zeszłym roku 81 państw zwiększyło swoje nakłady na walkę z AIDS. Ogólnie, kraje słabo rozwinięte wydały na ten cel 8,6 mld dolarów, co jest 11-procentowym wzrostem w porównaniu z 2010 rokiem. Wielkość funduszy międzynarodowych pozostaje na stałym poziomie 8,2 mld dolarów rocznie od 2008 roku.

Na walkę z wirusem HIV wydano w zeszłym roku 16,8 mld dolarów w skali świata. To wzrost o 11 proc. w porównaniu z zeszłym rokiem, ale o kilka miliardów mniej niż będzie potrzebne w roku 2015.

48 proc. międzynarodowych dotacji na walkę z AIDS w krajach słabo rozwiniętych pochodzi z USA. Amerykański koordynator ds. walki z AIDS Eric Goosby stwierdził w rozmowie, że walka z AIDS na świecie jest jednym z priorytetów amerykańskiego rządu.

Jesteśmy w połowie drogi

- W skali globu jesteśmy w połowie drogi w walce z HIV. Ale to nie oznacza sukcesu. Dalej jedna na dwie osoby zakażone nie ma dostępu do leczenia - powiedział Eric Goemare, doradca UNAIDS ds. Afryki Południowej.

Koszt terapii antyretrowirusowej spadł z poziomu 10 tys. dolarów na osobę w 2000 roku do 100 dolarów w 2011.

Spadła tez liczba zakażonych dzieci. W 2011 roku było ich 330 tysięcy, o 24 proc. mniej niż w 2009. 3,4 mln dzieci poniżej 15. roku życia żyje z wirusem, aż 91 proc. z nich w regionie Afryki Subsaharyjskiej.

W zeszłym roku młode kobiety w wieku 15-24 lata dwa razy częściej zakażały się wirusem niż ich rówieśnicy.

Raport podaje również, że poddanie terapii redukuje ryzyko zakażenia innej osoby o 96 proc.

Spotkania konferencji w Waszyngtonie potrwają od 22 do 27 lipca i mają zgromadzić w stolicy USA ponad 25 tys. osób.

Tłum. ML

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje