Reklama

Reklama

Solarium zabija 800 osób rocznie

Osoby opalające się na solarium są o 20 proc. bardziej narażone na rozwój raka skóry, donosi najnowsze badanie, które oskarża solarium o 800 śmierci spowodowanych przez czerniaka rocznie.

"Około 3400 nowy przypadków zachorowań na złośliwego czerniaka z 64 tys. ogółem, które diagnozuje się w 18 krajach Europy rocznie, jest bezpośrednio związanych z użyciem solarium" - czytamy w najnowszym numerze "British Medical Journal".

Reklama

Ryzyko zwiększa się dwukrotnie, jeśli rozpocznie się korzystanie z solarium przed 35. rokiem życia.

Odkrycie oparte jest na analizie 27 prac o związku raku skóry z solarium sporządzonych między 1981 a 2012 rokiem w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i innych krajach.

Im częściej korzysta się z dobrodziejstw opalania promieniami UV, tym większe ryzyko choroby. Dokładnie o 1,8 proc. zwiększa się szansa na zachorowanie za każdy rok regularnego korzystania z solarium.

Autorzy artykułu w "BMJ" wierzą, że wcześniejsze studia nie doceniały wpływu używania solarium na zachorowania. Działo się tak według nich między innymi dlatego, że używanie solarium jest względnie nową formą opalania się.

Naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Badań nad Profilaktyką we Francji i Europejskiego Instytutu Onkologii we Włoszech argumentują, że wyniki ich badań powinny prowadzić do ściślejszej regulacji korzystania z solarium dla dorosłych i zakazu dla dzieci.

Tłum. ML

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy