Seniorzy online. Jak starsze osoby korzystają z internetu?

Zakupy, rozmowy, załatwianie spraw urzędowych, rozrywka, nawiązywanie przyjaźni, a nawet randki. Za pośrednictwem internetu możesz załatwić dziś niemalże wszystko. Nowe technologie pozwalają na zorganizowanie ważnych dla nas spraw nie tylko z ukochanego fotela, ale także z dowolnego miejsca na ziemi.

Zgodnie z danymi z raportu GUS "Społeczeństwo informacyjne w Polsce w 2019 roku", systematycznie rośnie liczba gospodarstw domowych, w których jest komputer. Najnowsze dane wskazują że w 83,1 proc. gospodarstw domowych z jedną osobą w wieku 16-74 jest przynajmniej jedno takie urządzenie. W zeszłym roku dostęp do internetu posiadało aż 86,7 proc. gospodarstw domowych, z czego 83,3 proc. korzysta z internetu szerokopasmowego.

Sprawy urzędowe załatw w domu

Raport GUS "Społeczeństwo informacyjne w Polsce. Wyniki badań statystycznych z lat 2015-2019" wskazuje, w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy z e-administracji korzystało aż 40,4 proc. Polaków w wieku od 16 do 74 lat. Odsetek ten systematycznie rośnie.

- Aby korzystać załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu wystarczy mieć profil zaufany. Ma go już ponad osiem milionów Polaków - mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM. - Warto zachęcać seniorów, aby dołączyli do tej grupy. Każdy z nas może sprawnie poruszać się w sieci. Wiek czy internetowe umiejętności nie powinny stanowić bariery - dodaje.

Co daje profil zaufany? Nie tylko możliwość skorzystania ze złożenia deklaracji PIT, złożenia wniosku o wyrobienie dowodu osobistego czy karty EKUZ w przypadku wyjazdu za granicę. Dzięki PZ senior może zalogować się na smartfonie do aplikacji mObywatel. A ta pozwala zapomnieć o noszeniu portfela ze wszystkimi dokumentami. Dzięki niej można między innymi potwierdzić swoją tożsamość przy pomocy mTożsamości, okazać dane z dowodu rejestracyjnego w narzędziu mPojazd czy podejrzeć zalecenia lekarskie w eRecepcie. Dowód w telefonie wystarczy do uzyskania ustawowej zniżki 37 proc. w PKP. Wystarczy okazać stosowne oświadczenie (wydawane m.in. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów) oraz mTożsamość, aby potwierdzić prawo do ulgi. Warto pamiętać, że brak stosownych dokumentów oznacza konieczność dopłacenia do pełnej kwoty biletu.

Przez internet taniej

Redakcyjna koleżanka podzieliła się z nami anegdotą o miejskich wojażach swojej babci. Podróż od supermarketu do supermarketu w poszukiwaniu promocji była jej codzienną rzeczywistością. Problem rozwiązał się, gdy rodzina nauczyła seniorkę robienia zakupów w sieci. Babcia szybko przekonała się, że dzięki sklepom online udało jej się zaoszczędzić naprawdę duże kwoty. Można trafić na 50-procentowe obniżki cen w księgarniach, czy sezonowe wyprzedaże ubrań sięgające nawet 70 procent. Nie bez znaczenia jest także możliwość realizacji recept w internetowych aptekach. Wystarczy wstukać kod e-recepty (do znalezienia po wystawieniu przez lekarza m. in. w aplikacji mObywatel). Takie rozwiązanie oznacza nie tylko koniec ze staniem w kolejkach. To także zmierzch ery noszenia ciężkich siatek z zakupami - wszystko zostanie dostarczone przez kuriera wprost pod drzwi.

Babcia i dziadek robią zakupy w internecie? Świetnie! Warto jednak uczulić ich na potencjalne oszustwa. Zbyt niska, w porównaniu do sklepowej, cena, brak danych sklepu czy wysokie koszty dostawy powinny wzbudzić czujność. Podczas płatności w sieci warto zalogować się do banku samodzielnie, a nie przez strony, na które przekierował nas sklep. Podpowiedzmy babci lub dziadkowi, że ma prawo do odesłania towaru zakupionego w sieci przez 14 dni (nie dotyczy to leków). Jeżeli sprzedawca nie chce ich przyjąć warto zgłosić sprawę do UOKiK - można to zrobić przez internet.

Rozrywka w sieci

Za pośrednictwem internetu można także korzystać z edukacji czy rozrywki. W sieci, za opłatą abonamentową (ale i za darmo), można obejrzeć nie tylko ulubione filmy czy kinowe nowości.

Za pośrednictwem wielu platform seniorzy zyskują dostęp do ulubionych seriali czy zaległych programów informacyjnych. Przegapiony odcinek już nigdy nie będzie problemem. Online można także posłuchać audiobooków. To rozwiązanie jest idealne dla starszych osób, które często uskarżają się na problemy ze wzrokiem. Aplikacje są z reguły intuicyjne w obsłudze, wystarczy więc jeden wieczór, aby poznać serwis z książkami czy muzyką.

Internet to okno na świat. Portale społecznościowe pozwalają kontaktować się ze znajomymi i rodziną, niezależnie od tego, czy mieszkają w Polsce, czy w innym kraju. Rozmowy prowadzone za pomocą internetowych komunikatorów są dużo łatwiejsze i nie ograniczają się już tylko do kontaktu głosowego, można także włączyć kamerę (ma ją obecnie prawie każdy smartfon i laptop). Zyskać może również... życie uczuciowe. Coraz więcej seniorów otwiera się na miłość w internecie i chętnie korzysta z portali randkowych. Koszty stałego dostępu do sieci nie należą do wysokich - to ważna informacja dla emerytów. Wystarczy opłacić miesięczny abonament internetowy u dostawcy, same rozmowy i połączenia wideo (a także wszelkie inne sposoby wykorzystania sieci) są już najczęściej za darmo.

Zachęcając babcię czy dziadka do korzystania z internetu, warto jednocześnie ich ostrzec, aby nie podawali w sieci swoich danych (PESEL, adres zamieszkania, numer dowodu), nie umieszczali zdjęć z adresem czy wspomnianymi danymi (np. dowód czy prawo jazdy) czy nie klikali we wszystkie podsyłane im linki. Te ostatnie często charakteryzują się sensacyjnym i szokującym nagłówkiem odbiegającym od rzeczywistości (np. "To koszmarne, zobacz!") i często mogą zainfekować komputer wirusem. Z internetu znacznie chętniej korzystają młodzi i to oni mogą okazać się najlepszymi przewodnikami po sieci dla swoich babć i dziadków. Dobrą okazją do tego może być CodeWeek - Europejski Tydzień Programowania. Kodowanie - to brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego. Z prostymi zadaniami poradzą sobie zarówno najmłodsi, jak i seniorzy. W ramach CodeWeek, który trwa od 10 do 25 października, każdy z nas może wziąć udział w bezpłatnych wydarzeniach organizowanych online. W ramach tej społecznej inicjatywy europejskie państwa "ścigają się" w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Warto wiedzieć, że każdy może zorganizować własne wydarzenie i zgłosić je na stronie CodeWeek.

Sprawdźcie na stronie i zachęćcie swoich bliskich do wspólnej zabawy: https://www.gov.pl/web/koduj/codeweek.

W dobie internetu nieustannie wzrasta zainteresowanie nauką programowania. Jest to efekt nie tylko potrzeb związanych z rynkiem pracy. Kodowanie niesie za sobą wiele walorów edukacyjnych, takich jak umiejętność analitycznego myślenia.

Tych, którzy z internetem wciąż są na bakier zapraszamy do zabawy. W konkursie "e-Senior potrafi!" można wygrać laptopa dla bliskiego seniora i przekonać go, że sieć ułatwia życie. Zadanie jest bardzo proste, a zgłoszenia zbierane są do 19 października. Szczegóły na stronie: www.gov.pl/epolakpotrafi/konkurs.

 


Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje