Reklama

Pięć jasnych punktów na niebie. Rzadkie zjawisko astronomiczne już dziś

Niedawno na niebie można było zobaczyć przelatującą blisko Ziemi asteroidę, a dziś będziemy świadkami kolejnego rzadkiego zjawiska astronomicznego, znanego jako parada planet. W tym czasie na niebie pokaże się pięć planet Układu Słonecznego, które będą widoczne gołym okiem. Podobna okazja zdarzy się dopiero za 20 lat. O której godzinie oglądać dzisiaj paradę planet i gdzie najlepiej ją obserwować?

Pięć jasnych punktów na niebie. Co to jest parada planet?

Parada planet to zjawisko astronomiczne, które zdarza się rzadko, dlatego cieszy się sporym zainteresowaniem. Polega ono na tym, że planety Układu Słonecznego pozostają blisko siebie, przez co są widoczne na niebie jednocześnie dla obserwatorów, często bez specjalistycznego sprzętu.

W tym przypadku Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Uran znajdą się jednocześnie na nieboskłonie i utworzą linię. Zjawisko rozpocznie się dziś, we wtorek 28 marca i ma być widoczne, jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, przez kilka kolejnych nocy.

Reklama

Kiedy i o której godzinie oglądać paradę planet?

Aby obserwować paradę planet dziś wieczorem, tuż po zachodzie Słońca około godz. 19:24, należy skierować swój wzrok nad zachodni horyzont. Pięć planet będzie widocznych jednocześnie jedynie do około godz. 19.57.

Na zachodnim niebie cały czas widoczna będzie Wenus. To planeta, która zaraz po Księżycu jest najjaśniejszym obiektem wieczornego nieba. Z tego powodu nie powinna być trudna do odnalezienia.

Dodatkowo na godzinie dziesiątej w niewielkiej odległości kątowej od Wenus powinien być widoczny Uran. Przedostatnia planeta Układu Słonecznego w teorii pozwala na siebie spojrzeć gołym okiem, ale w praktyce lepiej zastosować lornetkę do jego obserwacji.

Widoczny gołym okiem powinien być Mars, którego w identyfikacji pomocne będzie bliskie sąsiedztwo Księżyca. Z kolei Jowisz i Merkury będą położone blisko siebie, tuż nad linią horyzontu. W ich obserwacji może jednak przeszkadzać jasna łuna, jaką pozostawia zachodzące Słońce.

Gdzie najlepiej obserwować paradę planet?

Zjawisko parady planet można obserwować nawet z okna domu lub mieszkania, jednak najlepsze miejsce do podziwiania tego zjawisko znajduje się z dala od źródeł światła, np. latarni ulicznych. W tym celu najlepiej wybrać się poza granicę miasta.

Parada planet a pogoda. Czy zjawisko będzie widoczne?

Jeśli już wiesz, gdzie szukać dziś planet na niebie, nie pozostaje nic innego, jak śledzić pogodę i trzymać kciuki za bezchmurne niebo w okolicy. Pod tym względem prognozy w wielu regionach prezentują się korzystnie. Wiele wskazuje na to, że niebo po zachodzie Słońca będzie widoczne raczej w nieograniczonym zakresie, gdyż zachmurzenie w przeważającej części Polski będzie umiarkowane.

Zobacz także:

Tanie wakacje w Europie w 2023? Polacy pokochali te trzy kierunki

Ogrzewasz dom gazem? Te dopłaty pozwolą obniżyć rachunki

Masz czas tylko do 31 marca. ZUS przypomina o ważnym terminie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jowisz | Mars | Merkury | uran | Wenus

Reklama

Reklama

Reklama