Reklama

Reklama

Pełnia Księżyca w święta. Na takie zjawisko trzeba było czekać półtora pokolenia

W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia na niebie zaobserwujemy pełnię Księżyca. Jak podkreślają naukowcy z NASA, następna okazja, by móc obserwować Księżyc w tej fazie właśnie 25 grudnia, nadarzy się dopiero w 2034 roku.

"Gdy patrzymy na Księżyc w taki świąteczny dzień, to warto zapamiętać, że jest on czymś więcej niż tylko zwykłym sąsiadem Ziemi. Geologiczne historie Ziemi i Księżyca są ze sobą ściśle powiązane - Ziemia byłaby zupełnie inną planetą bez Księżyca" - zaznacza John Keller z NASA.

Dzisiaj Księżyc ma 15 dni i 100 proc. jasności - oznacza to, że jest pełnia. Na takie zjawisko astronomiczne w takim dniu trzeba było czekać aż półtora pokolenia. Ta faza Księżyca występuje wtedy, gdy nasz naturalny satelita znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce. 

Reklama

Karol Wójcicki z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik podkreśla w rozmowie z IAR, że ostatnia takie warunki były bardzo dawno. "Pełnia Księżyca wypadła w roku 1977, a więc 38 lat temu".

Ostatnią pełnię roku nazywa się Pełnią Zimnego Księżyca lub Pełnią Długich Nocy.

Fani "Gwiezdnych Wojen" swoje...

Pewnego zbiegu okoliczności doszukali się również fani "Gwiezdnych Wojen". W grudniu 1977 roku premierę miała pierwsza część filmu "Nowa Nadzieja".

W tym roku do kin weszła siódma część tej sagi - "Przebudzenie Mocy".

Pogoda na święta

Nad Polską ma być dzisiaj trochę chmur, ale i tak warto poszukać kawałka czystego nieba, by zobaczyć pełnię.

Według NASA, następna taka okazja zdarzy się w Boże Narodzenie w roku 2034.

Sprawdź prognozę pogody na:

25 grudnia

26 grudnia

Reklama

Reklama

Reklama