Reklama

Pełnia Księżyca w lutym. Kiedy zobaczymy Księżyc Srogiej Zimy?

Pełnia Księżyca w lutym jest ciekawym zjawiskiem. Przez to, że miesiąc jest krótszy, dopełnienie cyklu Księżyca zdarza się o wiele rzadziej. Kiedy będziemy mogli zobaczyć Śnieżną Pełnię?

Pełnie Księżyca służyły kiedyś do określania czasu. Cykle satelity ustalały nie tylko, ile czasu minęło, ale także pomagały w określeniu najlepszego czasu na polowania czy zbiory. Nazwy, które przypisywano pełniom Księżyca, wynikały z przesądów oraz wierzeń naszych przodków.

Jak nazywamy pełnię w lutym?

Pełnia Księżyca w lutym nosi wiele nazw. Określenie, z którym możemy spotkać się najczęściej to Pełnia Śnieżnego Księżyca i Głodna Pełnia. Rzadziej mówiono na nią Burzowa Pełnia, Pełnia Księżyca Lodu, Dziki Księżyc, czy Księżyc Srogiej Zimy. Nazwy wynikają z typowego dla tego okresu zachowania świata przyrody. Końcówka zimy była zwykle zimna i śnieżna, a zapasy jedzenia kończyły się.

Reklama

Pełnia Księżyca w lutym miała od zawsze symboliczne znaczenie. Uważano, że jest zapowiedzią nadchodzących zmian. Wierzono, że pogoda podczas pełni zapowie, jaka będzie tegoroczna wiosna. Jeśli będzie padał śnieg, wiosna będzie ładna i ciepła. Jeśli temperatura podczas pełni mocno spadnie, możemy spodziewać się deszczowej i burzowej wiosny.

Kiedy jest pełnia Księżyca w lutym?

Pełnia Księżyca w lutym to drugie takie zjawisko w nowym roku. Wypada ono w niedzielę, 5 lutego. Księżyc najbardziej okazały będzie w okolicach godziny 19:30. Aby go oglądać, nie będziemy potrzebowali specjalnego sprzętu.

W najbliższym czasie na niebie nie tylko Księżyc przyciągnie naszą uwagę. Jeśli posiadamy odpowiedni sprzęt, będziemy mogli zobaczyć w sprzyjających warunkach zieloną kometę. Będzie widoczna aż do 10 lutego.

Zobacz także:

Do Ziemi zbliża się kometa, którą ostatnio widzieli neandertalczycy

Naukowcy dostrzegli na kolejną twarz na Marsie. Tym razem to... niedźwiadek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pełnia księżyca w lutym | śnieżny księżyc | luty | Księżyc

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy