Reklama

Pełnia Księżyca już dziś. O której i gdzie ją obserwować?

Pełnia Księżyca to zjawisko bardzo chętnie obserwowane i badane przez wiele osób. Udowodniono, że wpływa też na nasze samopoczucie. Sprawdź, o której zacznie się dzisiejsza Pełnia Śnieżnego Księżyca i gdzie można ją zaobserwować.

Pełnia Księżyca - o której godzinie?

Pełnia Księżyca pojawia się co 29,5 dnia. Zjawisko jest skutkiem przesuwania się Księżyca w stronę naszej planety i jego umiejscowienia się naprzeciwko Słońca. Sprawia to, że promienie słoneczne odbijają się od tarczy księżycowej i rozświetlają noc.  

Srebrny Glob będzie w pełni widoczny dziś o godzinie 19:30. W Warszawie wschód Księżyca szacowany jest na 15:52, a zachód Księżyca na 07:41.

Pełnia księżyca w lutym - jak się nazywa?

Każda pełnia Księżyca ma swoją określoną nazwę. Nazewnictwo zazwyczaj związane jest z naturą oraz z tym, co w danym momencie dzieje się w przyrodzie.  

Reklama

Dzisiejsza pełnia określana jest najczęściej Pełnią Śnieżnego Księżyca. Geneza nazwy jest zrozumiała, ponieważ chodzi tu o zimową, śnieżną aurę, jaką można zaobserwować w lutym. Oprócz tego ta pełnia nazywana jest również Głodną Pełnią Księżyca czy po prostu "Snow Moon".

Gdzie można zaobserwować pełnię Księżyca?

Obserwacja pełni Księżyca jest możliwa z każdego miejsca w Polsce, jeśli oczywiście na niebie nie pojawi się zbyt wiele chmur.

Mimo to, zjawisko najlepiej oglądać np. w górach, nad morzem czy na leśnych polanach. To właśnie te miejsca, gdzie nie dociera rozpraszające, sztuczne światło, będą najlepszym punktem obserwacyjnym.

Pełnia Księżyca: Jak na nas wpływa?

Wpływ Księżyca na ludzki organizm zależy od fazy, w której się znajduje. W cyklu Księżyca możemy wyróżnić 4 główne fazy:

  • Nów
  • I kwadra
  • Pełnia
  • III kwadra.

Każda z tych faz wpływa inaczej na nasz organizm. Pełnia natomiast sprawia, że zmniejsza się nasza zdolność do odpoczynku, ponieważ nie potrafimy zasnąć lub często budzimy się w nocy. Wynika to z cyklicznych zmian, które naukowcy zaobserwowali w układzie hormonalnym. Dodatkowo udowodnili również, że fazy Księżyca wpływają na poziom melatoniny w ciele.

Czytaj również:

Kalendarz biodynamiczny 2023 dla rolnika. Czy Księżyc wpływa na plony?

"Zielona kometa" coraz bliżej. Ale spokojnie - Ziemia jest bezpieczna!

Ziemia i Księżyc na jednym zdjęciu. Koreańska sonda pokazała moc

Zobacz także: 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy