Reklama

Reklama

Ostatni krok w walce z polio?

W stu pięćdziesięciu krajach rozpoczyna się dziś akcja mająca raz na zawsze pokonać chorobę polio. Dotychczasowa szczepionka wymieniana jest na nową, skuteczniejszą. Eksperci przyznają, że całkowite zwalczenie choroby nie będzie łatwe i nie ma gwarancji, że akcja się powiedzie.

W tym roku odnotowano tylko dwanaście zachorowań, w Pakistanie i Afganistanie. Lekarze mają więc nadzieję, że intensywny program szczepień pozwoli wyeliminować te ostatnie przypadki.

Obecny etap walki z chorobą trwa od końca lat 80; od tamtej pory zachorowalność spadła o 99 procent. Wydaje się więc, że potrzebny jest już tylko jeden ostatni krok.

- Ten wirus przenosi się bez żadnych przeszkód, jeśli go nie pokonamy to szybko wrócimy do punktu wyjścia i możemy mieć setki tysięcy zachorowań na całym świecie - mówi Michael Zaffran ze Światowej Organizacji Zdrowia.

W przeszłości wirus wracał do krajów uznanych za wolne od choroby - na przykład do Chin czy ostatnio do Syrii. Infekcje mogą prowadzić do trwałego paraliżu, a w niektórych przypadkach do śmierci.

Jeśli akcja się powiedzie, polio stanie się, po ospie prawdziwej, drugą w historii chorobą zakaźną całkowicie pokonaną przez szczepionki.

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy