Reklama

Reklama

Małpia ospa dotarła do Europy. Czy w Polsce mamy się czego obawiać?

Małpia ospa dotarła do Europy. Na Starym Kontynencie wykryto już przynajmniej kilkadziesiąt przypadków zakaźnej choroby, która do tej pory występowała przede wszystkim w Afryce. Czy w związku z tym powinniśmy obawiać się następnej epidemii? Podajemy, jakie są najczęstsze objawy małpiej ospy oraz na czym polega jej leczenie. Wyjaśniamy również, w których krajach pojawiły się już zakażenia małpią ospą. Czy na liście jest Polska?

Małpia ospa (z ang. monkeypox) jest kolejną chorobą odzwierzęcą, która stwarza potencjalne zagrożenie epidemią w Europie. Wirus z rodzaju Orthopoxvirus, należący do rodziny Poxviridae, który wywołuje małpią ospę, jak dotąd nie występował na Starym Kontynencie. Odpowiadał za zakażenia przede wszystkim w krajach Afryki Środkowej i Zachodniej.

Sytuacja zmieniła się 7 maja, gdy Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA)  poinformowała o pierwszym przypadku zakażenia małpią ospą na Wyspach Brytyjskich. Od tego czasu Europejskie władze sanitarne stale monitorują sytuację. 

Reklama

Małpia ospa w Europie. Czy dotarła już do Polski?

Zagrożenia małpią ospą w Europie nie należy lekceważyć, ponieważ nowe przypadki zakażenia są stale diagnozowane nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w takich krajach jak Hiszpania czy Portugalia. Co prawda, choroby nie wykryto jeszcze w Polsce, jednak dotarła już m.in. do Niemiec, o czym poinformował w piątek Instytut Mikrobiologii Bundeswehry. 

Wcześniej, 19 maja agencja Reutera podała, że w Portugalii potwierdzonych zostało już pięć przypadków małpiej grypy na 20 podejrzeń. Chorzy, u których wykryto odzwierzęcą chorobę, pochodzą z Lizbony oraz doliny Tagu.

W Hiszpanii zdiagnozowano natomiast do tej pory siedem zakażeń małpią ospą, ale podejrzewa się, że problem może dotyczyć tam kolejnych 22 osób. Madryckie służby sanitarne podały, że transmisja wirusa nastąpiła "u młodych mężczyzn homoseksualnych w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi" i poinformowały o alercie sanitarnym. Pojedyncze zakażenie wirusem małpiej ospy wykryto również w USA. 

Małpia ospa: Jak można się nią zarazić?

Do zakażenia małpią ospą najczęściej dochodzi w efekcie pogryzienia, bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami lub spożywania ich mięsa. Wirusa przenoszą nie tylko małpy, ale również wiewiórki i szczury.

CZYTAJ WIĘCEJ: Małpia ospa. Wszystko na temat choroby

Nie jest to jednak jedyny sposób, w jaki można złapać wirusa małpiej ospy, ponieważ może być on również przenoszony poprzez kontakt z zakażoną osobą. 

Jak jednak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) transmisja wirusa z człowieka na człowieka, czyli tzw. przenoszenie wtórne jest rzadkie i może do niej dojść w wyniku bliskiego kontaktu z wydzielinami dróg oddechowych, zmianami skórnymi zakażonej osoby albo drogą kropelkową.

Pierwszy taki przypadek wykryto dopiero w 1970 roku w Demokratycznej Republice Konga. Od tego czasu wirus u ludzi diagnozowany był sporadycznie w kilku innych krajach Afryki Środkowej i Zachodniej, a przypadki ospy małpiej spoza Afryki były powiązane z podróżami międzynarodowymi albo importem zwierząt. 

Małpia ospa: Jakie ma objawy?

Pierwsze objawy małpiej ospy najczęściej pojawiają się w przedziale od pięciu do 13 dni, ale okres inkubacji wirusa może wynosić nawet do 21 dni. Zaniepokoić powinny nas szczególnie takie symptomy jak: 

  • charakterystyczny obrzęk węzłów chłonnych
  • silny ból głowy
  • brak energii
  • ból mięśni 
  • ból pleców 
  • gorączka
  • wysypka na twarzy i kończynach (pojawia się po 1-3 od wystąpienia gorączki) 
  • zmiany w jamie ustnej, na spojówkach w okolicy narządów płciowych

Wysypka, która należy do najczęstszych objawów małpiej ospy, początkowo może przypominać niewinne plamki o płaskiej podstawie, które stopniowo zmieniać się będą się w twarde grudki, krosty i pęcherze, aby w końcu zamienić się w strupki, które wyschną i odpadną. 

Powikłania po małpiej ospie mogą być poważne. Poza wtórnymi infekcjami pacjenci mogą cierpieć również na odoskrzelowe zapalenie płuc, posocznicę, a nawet zapalenie mózgu czy infekcję rogówki, która może prowadzić do utraty wzroku.  

Małpia ospa: Leczenie choroby

Obecnie stosunkowo niewiele wiadomo na temat skutecznych sposobów leczenia małpiej ospy. W tym celu podaje się przede wszystkim leki przeciwwirusowe i immunoglobulinę przeciw wirusowi krowianki. Kontrola i szybkie diagnozowanie nowych przypadków zakażenia są kluczowe, aby powstrzymywać epidemię małpiej ospy, która na szczęście na ten moment nie dotarła jeszcze do Polski. 

Czy bać się małpiej ospy? Lekarka zabrała głos

Czytaj również:

Małpia ospa w Wielkiej Brytanii. Wszystko na temat choroby 

Zanim pojawi się wysypka. Ospa bywa mylona z przeziębieniem lub grypą 

Wirusy pokonały odporne na antybiotyki bakterie. Po raz pierwszy był to pojedynczy szczep

Zobacz także: 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy