Reklama

Reklama

Liberator - pierwsza broń palna wydrukowana za pomocą drukarki 3D

25-letni Cody Wilson pracował nad tym projektem ponad rok. W amerykańskim stanie Teksas wystrzelono pierwszy pocisk z broni w całości wydrukowanej za pomocą drukarki 3D.

Wszystkie 16 części prototypu pistoletu Liberator (kaliber 9 mm) wytworzono z plastiku na drukarce 3D, którą można bez problemu sprowadzić również do Polski.

Reklama

Jedna z części broni nie jest jednak plastikowa, aby spełnić wymóg amerykańskiego prawa, które stwierdza, że broń musi być rozpoznawalna przez wykrywacze metalu.

Grupa Defense Distributed, której założycielem jest Wilson, ma licencję na produkcję broni na terenie USA i działa zgodnie z lokalnym prawem. 

W swoim manifeście ma zapisaną "obronę praw obywatela do posiadania broni zagwarantowanych przez Konstytucję Stanów Zjednoczonych poprzez dzielenie się wiedzą na temat produkcji broni za pomocą drukarek 3D".

Defense Distributed jest organizacją non-profit, a efekty swoich prac publikuje na bieżąco online. Ich rezultat nie został na razie sprawdzony przez ekspertów, ale teoretycznie - każdy może to zrobić.

W jednym z filmów zamieszczonych w serwisie YouTube projekt Liberator nazywa się "Narodzinami broni wiki". Jest to nawiązanie do idei realizowanej m. in. przez Wikipedię - encyklopedię, którą każdy może edytować.

Projekt Wilsona ma wielu przeciwników w USA. Jeden z kongresmenów przygotował już ustawę, która ma zakazać drukowania broni i amunicji za pomocą drukarek 3D.

ML

Dowiedz się więcej na temat: Liberator | broń palna | drukarka 3D | Teksas | Defense Distributed

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama