Reklama

Reklama

Kometa ISON już na niebie

Kosmiczne zapowiedzi sprawdziły się. Kometa ISON, zwana kometą stulecia, jest w pobliżu Ziemi.

Reklama

Niektórzy astronomowie-amatorzy mówią nawet, że widzieli ją gołym okiem. Inni twierdzą, że potrzebne są teleskopy lub lornetka, ale wszyscy zgadzają się - kometa ISON jest blisko nas. Jej wizytę zapowiadano już prawie rok temu.

Reklama

- Teraz ISON zbliża się do Słońca, nagrzewa się i jaśnieje - tłumaczy BBC dr Edward Gomez z Globalnej Sieci Teleskopów Las Cumbres.

- Ten okres zbliżania się do Słońca jest bardzo ciekawy. Kulminacja nastąpi 28 listopada. Potem też kometę może być dobrze widać, być może będzie ona tak jasna jak Wenus - dodaje Gomez.
 
Kłopot w tym, że gdy ISON będzie blisko Słońca, to jego jasne światło uniemożliwi oglądanie komety. Nie wiadomo też, co się z nią stanie, ponieważ komety są niestabilne. Gdy przelatują blisko Słońca często zwyczajnie się rozpadają - są za małe i za słabe, by wytrzymać wysokie temperatury.

Lodowa kometa ISON ma kilka kilometrów średnicy; nie zagraża Ziemi. Jeśli nie rozpadnie się w najbliższych dniach, przeleci obok Słońca w odległości niecałych 2 milionów kilometrów.

Dowiedz się więcej na temat: kometa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne