Reklama

Reklama

Jedna z najważniejszych piramid na świecie zapada się

Grupa meksykańskich naukowców ostrzegła, że jedna z największych atrakcji turystycznych kraju - Piramida Słońca w Teotihuacanie zaczyna się zapadać. Z upływem czasu budowla wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO może się zawalić.

Południowa część Piramidy Słońca w wyniku działania promieni słonecznych i zastosowania przed stu laty cementu do wzmocnienia konstrukcji uległa uszkodzeniu.

Reklama

Po trzech latach badań archeolodzy i fizycy z Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego w Meksyku podali, że istnieje ryzyko zawalenie się 65-metrowej budowli. Jak podkreślają, nie stanie się to z dnia na dzień, tylko może to nastąpić w wyniku powolnego procesu zapadania się piramidy. Rozwiązaniem problemu może być pokrycie jej południowej strony materiałem umożliwiającym wodzie łatwiejsze przenikanie.

Piramida jest częścią prekolumbijskiego miasta Teotihuacan, położonego 60 km od stolicy kraju. Budowa miasta przypada na II wiek p.n.e., zaś rozkwit cywilizacji na IV-VII wiek n.e. Po tym okresie metropolia po pożarze nigdy nie powróciła do dawnej świetności.

Dowiedz się więcej na temat: piramida | Teotihuacan

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje