Reklama

Reklama

Dziś wieczorem koniecznie spójrz w niebo. Takiej pełni Księżyca dawno nie było

Już dziś 13 lipca czeka nas pełnia Księżyca. W dodatku nie byle jaka, bo lipcowa pełnia jest określana mianem Pełni Koźlego Księżyca. To jednak nie wszystko - obserwatorzy nocnego nieba mogą liczyć dziś na superksiężyc, czyli bardzo jasną odmianę pełni, gdy naturalny satelita Ziemi wydaje się znacznie większy niż zazwyczaj.

Lipcowa pełnia Księżyca bywa określana mianem Pełnią Koźlego Księżyca, Sienną Pełnią lub Burzową Pełnią. Każda z tych nazw ma swoje uzasadnienie. Ale o tym później. Najpierw przejdźmy do rzeczy najważniejszych, czyli kiedy dokładnie będzie można zobaczyć najbliższy superksiężyc.

Lipcowy superksiężyc, czyli Pełnia Koźlego Księżyca. Kiedy jest?

Lipcowa Pełnia Koźlego Księżyca wypada już dziś, 13 lipca. Dokładnie o godz. 20.38 Księżyc znajdzie się w pełni, jednak dopiero o 21.43 będzie widoczny na polskim niebie. Wschód Księżyca u nas odbędzie się zatem około godziny po tym, jak wejdzie w pełnię. W nocne niebo warto zerknąć zaraz po wschodzie Księżyca, ponieważ to wtedy - górując nad drzewami i domami - satelita wydaje się największy i robi największe wrażenie.

Reklama

Jeśli jednak przegapicie ten moment, to nadal jeszcze cała noc przed wami. Księżyc będzie oświetlony w 99,9 procentach aż do godziny 4:49 14 lipca, kiedy to schowa się za zachodnim horyzontem.

Superksiężyc w lipcu

Podczas dzisiejszej pełni Księżyc zbliży się do Ziemi na odległość 363 666 kilometrów. Oznacza to, że z 13 na 14 lipca satelita będzie większy i jaśniejszy niż podczas zwykłych pełni. Dzięki temu będziemy mieli do czynienia z superksiężycem - Księżyc będzie świecił o nawet 30 proc. jaśniej.

Pogoda pozwoli zobaczyć Pełnię Koźlego Księżyca?

Czy pogoda pozwoli dziś na oglądanie Pełni Koźlego Księżyca? Prognoza IMGW na razie nie podaje zbyt optymistycznych wiadomości. W nocy zachmurzenie ma być umiarkowane i duże. Tylko na Pomorzu i wybrzeżu przewidywane są rozpogodzenia. Miejscami na północy i wschodzie będą słabe przelotne opady deszczu.

Lipcowa pełnia Księżyca. Koźla, burzowa czy sienna?

W temacie lipcowej pełni Księżyca pozostaje nam jeszcze jeden temat do wyjaśnienia, o którym wspominaliśmy na początku. Dlaczego akurat Pełnia Koźlego Księżyca? Nazwa nawiązuje do samców saren, czyli kozłów. Zwierzęta te co roku zrzucają poroże, które zaczyna odrastać w lipcu.

Pełnia Koźlego Księżyca to najpopularniejsza nazwa pełni w lipcu. Jednak można się spotkać także z nazwami: Burzowa Pełnia (od licznych w lipcu burz) oraz Sienna Pełnia (od lipcowych zbiorów).

Czytaj też: Najjaśniejszy księżyc w tym roku - 4 znaki odczują tę pełnię najbardziej

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy