Reklama

Reklama

Długi wypoczynek po obiedzie szkodzi zdrowiu

Naukowcy z Ośrodka Medycyny Snu z Walencji ostrzegają, że zbyt długa sjesta szkodzi zdrowiu. Poobiedni odpoczynek należy zakończyć najpóźniej o16.30 - sugerują.

Naukowcy zauważyli, że średnio 6 godzin po obudzeniu funkcje człowieka nieznacznie zwalniają rytm i stajemy się ospali. Zwykle czas ten pokrywa się z porą obiadową. Dlatego - zdaniem badaczy Ośrodka Medycyny Snu - dobrze jest wtedy zaspokoić potrzebę organizmu i udać się na krótką drzemkę.

Reklama

Żeby móc obudzić się rześkim, wypoczętym i mającym lepszą koncentrację, nie należy wpaść w fazę głębokiego snu i sjesta nie może trwać dłużej niż pół godziny. Wydłużanie jej osłabia przede wszystkim system nerwowy, powoduje że budzimy się podirytowani i otumanieni. A w dodatku -ostrzegają hiszpańscy naukowcy - zaburza nocny sen.

Nie wykluczone, że wkrótce popularna w Hiszpanii sjesta przejdzie do historii. Powstała tam wspierana przez parlament Komisja na rzecz Racjonalizacji Godzin Pracy, opowiada się ona za rezygnacją z dwugodzinnej przerwy na obiad i odpoczynek.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy