Reklama

Reklama

Czym jest szkolenie AED oraz BLS i dlaczego może uratować komuś życie?

Defibrylatory widzimy coraz częściej w przestrzeni publicznej. Przybywa też osób, które potrafią je obsłużyć, pomagają w tym specjalistyczne szkolenia.

Polacy coraz chętniej zapisują się na szkolenia z pierwszej pomocy i uczą się jak ratować życie. Standardowe szkoleniem, które odbyć powinien każdy dorosły, może być uzupełnione kursem BLS. Co oznacza ten skrót? Jak długo trwa szkolenie BLS i jakie umiejętności można zdobyć na takim kursie? Dowiesz się tego z naszego tekstu.

Ilość urządzeń AED (ang. Automated External Defibrillator, czyli po prostu Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator) z roku na rok rośnie.

Widzimy je coraz częściej nie tylko w urzędach czy budynkach administracji, ale również w biurowcach, czy miejscach publicznych.   Niewątpliwie ma na to wpływ rosnąca świadomość Polaków chcących zdobyć i wykorzystać cenne umiejętności z zakresu ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Zazwyczaj tylko kilka chwil decyduje o tym, czy przy zatrzymaniu akcji serca chory przeżyje i wróci do zdrowia. Problemy kardiologiczne są ciągle najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Stąd tak duża potrzeba, aby jak najwięcej osób poprawiło zachować się w sytuacji, gdy będą świadkami zasłabnięcia, czy utraty przytomności u innej osoby.

Reklama

-Pomóżcie nam, ratownikom, w codziennej walce o ludzkie życie. Uczcie się, korzystajcie z kursów pierwszej pomocy, które obecnie prowadzone są w Waszych miejscach pracy. Wykorzystacie to kiedyś po to, aby komuś pomóc: jutro, pojutrze, za rok? - apelował ostatnio Marcin Mokrowiecki, ratownik medyczny z Warszawy, instruktor z Centrum Ratownictwa, od ponad 10 lat prowadzącego szkolenia medyczne, w tym AED-BLS. Kursy medyczne są coraz bardziej popularne, bo rośnie świadomość społeczna, a im więcej przeszkolonych osób, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś udzieli pomocy właśnie nam. Niemożliwe przecież  jest, aby na każdym rogu ulicy znajdował się lekarz, pielęgniarka, czy ratownik medyczny. Zadaniem osoby przeszkolonej z udzielania pierwszej pomocy jest właśnie utrzymanie przy życiu poszkodowanego właśnie do czasu dotarcia pomocy.

Co to jest BLS?

Rozwinięciem skrótu BLS jest Basic Life Support. Pod tą nazwą kryją się podstawowe zabiegi resuscytacyjne, które pozwalają podtrzymać najważniejsze funkcje życiowe w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia. Przez BLS rozumiemy więc utrzymanie drożności dróg oddechowych, podtrzymanie oddychania oraz krążenia. Ponadto czynności wchodzące w skład BLS obejmują procedury w przypadku zadławienia osoby poszkodowanej, ale też ułożenia jej w bezpiecznej pozycji czy rozpoznania oznak zatrzymania przepływu krwi.

BLS a kurs AED

W towarzystwie kursów BLS zazwyczaj pojawia się pojęcie AED. Jest to kolejny skrót, który wywodzi się z języka angielskiego i oznacza Automated External Defibrillator. W tłumaczeniu mowa o Automatycznym Zewnętrznym Defibrylatorze. AED to urządzenia ratujące życie, nieinwazyjne, którego używa się na zewnątrz ciała. Defibrylatorycoraz częściej pojawiają się w miejscach publicznych, w których przebywa duża grupa ludzi. Defibrylator AED został zaprojektowany w taki sposób, by nikt nie miał problemów z jego obsługą. Odpowiednie komendy głosowe oraz wizualne pozwalają sprawnie i szybko przeprowadzić akcję przywracania funkcji życiowych.

Kto prowadzi szkolenie AED-BLS?

Kurs BLS prowadzony jest przez ratowników medycznych, którzy w swojej pracy codziennie mają styczność z sytuacjami zagrażającymi zdrowiu lub życiu. Gwarancją efektywności szkolenia jest dobór liczby instruktorów w zależności od liczby deklarowanych uczestników szkolenia.. Centrum Ratownictwa umożliwia także na życzenie klienta zmianę liczby instruktorów na większą bądź mniejszą.

Jak długo trwa szkolenie BLS?

Podstawowe szkolenie BLS-AED trwa 8 godzin. Organizatorzy dają jednak możliwość uczestnictwa w rozszerzonym kursie obejmującym dwa dni, który pozwala nie tylko utrwalić wiedzę zdobytą podczas pierwszego dnia szkolenia, ale też poznać zagadnienia związane z szeroko pojętymi urazami ciała.

Jakie umiejętności można zdobyć?

Celem instruktorów jest przekazanie podstawowych reguł udzielania pierwszej pomocy i zasad ratownictwa. Po zakończeniu szkolenia każdy kursant powinien wiedzieć, jak postępować w przypadku zatrzymania oddychania i krążenia, jak ocenić stan osoby poszkodowanej oraz jak używać defibrylatora AED. Na kursie poruszane są również zagadnienia związane ze wstępnym badaniem urazowym, resuscytacją dzieci i przeprowadzaniem akcji ratunkowej na miejscu zdarzenia. W programie kursu musiało się także znaleźć miejsce dla omówienia standardowego wyposażenia zakładowych apteczek oraz zestawów ratunkowych.

Ile kosztuje kurs BLS-AED?

Szkolenie z pierwszej pomocy  BLS-AED może być przeprowadzone w każdym miejscu w Polsce, dlatego cena zawsze ustalana jest indywidualnie. Koszt zależy bowiem od miejsca szkolenia, wielkości grupy szkoleniowej oraz liczby instruktorów prowadzących zajęcia.

 

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy