Reklama

Reklama

Czapka niewidka coraz bliżej

Udało się wykonać pierwszy krok na drodze do stworzenia czapki niewidki. Dokonali tego naukowcy z Duke University w Stanach Zjednoczonych - pisze "Dziennik".

Odkrycie zostało opisane w najnowszym numerze tygodnika "Science". Amerykańscy naukowcy stworzyli obiekt, który omijają fale elektromagnetyczne. Jak informuje "Dziennik" to pierwszy krok do realizacji fantazji na temat niewidzialności, choć do osiągnięcia tego celu jeszcze długa droga, bo metalowa puszka stworzona przez naukowców nie odbija i nie pochłania promieniowania mikrofalowego, a nie światła widzialnego.

Reklama

Eksperyment polegał na oświetleniu "metalowego cylindra" wiązką mikrofal, które zamiast odbijać się od niego, oblewały go.

"Dziennik" pisze, że było to możliwe dzięki tzw. metamateriałom, które występują w przyrodzie, ale zbudowane są z odpowiednich struktur przestrzennych ze znanych materiałów. Powstają z wykorzystaniem nanotechnologii.

Według "Rzeczpospolitej" "eksperyment opisany w 'Science' pokazał, że już dziś możliwe jest stworzenie czapki niewidki skutecznej przynajmniej przeciw mikrofalom."

Dzięki niej bylibyśmy niewidzialni dla radarów opierających się na takich właśnie falach. "Dla pozostałych zakresów długości fal elektromagnetycznych (w szczególności dla światła widzialnego) czapka nie jest jednak skuteczna. Dla światła widzialnego konieczny byłby układ wykonany w znacznie mniejszej skali" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dowiedz się więcej na temat: naukowcy | światła | Science | czapki | dziennik | czapka niewidka | czapka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje