Reklama

Reklama

Coraz więcej kleszczy. Uważaj podczas wielkanocnych spacerów. Jak uniknąć ugryzienia?

Kleszcze wiosną są bardzo niebezpieczne, więc trzeba uważać na nie również podczas wielkanocnych spacerów z rodziną. Chociaż te niewielkie pajęczaki wyglądają niepozornie, stanowią ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia. Ponieważ kleszcze przenoszą bakterie, wywołujące liczne choroby, warto wiedzieć, jak chronić się przed ich ukąszeniem. Oto pięć zasad, których trzeba przestrzegać, aby uniknąć ugryzienia przez kleszcza oraz prosta instrukcja, jak usunąć kleszcza.

Chociaż kleszcze atakują przez cały rok, wiosną i latem stwarzają dla nas szczególne zagrożenie. Skąpa odzież i wycieczki do lasu sprzyjają ugryzieniom niebezpiecznych pajęczaków, które przenoszą bakterie wywołujące niebezpieczne choroby m.in.: 

 • boreliozę z Lymę
 • kleszczowe zapalenie mózgu
 • wirusa Heartland
 • erlichizę 
 • babeszjozę

W 2021 roku w Polsce stwierdzono aż 12 tys. 427 tys. zakażeń boreliozą, a będzie tylko gorzej, bo klimat się ociepla, stwarzając kleszczom idealne warunki do żerowania. Pokazuje to z jak ogromnym problemem mamy do czynienia. 

Reklama

Kleszcze wbijają się w skórę i podczas ssania krwi wstrzykują do tkanek żywiciela ślinę, wraz z którą do organizmu przedostają się liczne drobnoustroje chorobotwórcze. Aby uniknąć poważnych konsekwencji po wielkanocnych spacerach z rodziną, warto stosować się do naszych pięciu rad. W pięciu krokach wyjaśniamy, jak uniknąć ugryzienia przez kleszcza

Zasada 1. Unikaj miejsc, w których żyją kleszcze

Jak chronić się przed ugryzieniem przez kleszcza? Najlepiej byłoby unikać obszarów, w których żerują pajęczaki, a więc wysokich traw, paproci, leszczyny, czarnego bzu czy jeżyny. 

Lasy, łąki i parki miejskie to miejsca, w których najłatwiej można zostać ich żywicielem. Ponieważ są to jednak idealne tereny do spędzania czasu z rodziną, warto przynajmniej zadbać o to, aby na wielkanocny spacer nie wybierać się w godzinach największej aktywności kleszczy, czyli wcześnie rano i pomiędzy 16 a 20

Zasada 2. Osłoń się ubraniem

Chociaż to może wydawać się banalne, odpowiedni ubiór może znacznie zminimalizować ryzyko ugryzienia przez kleszcza. Przed spacerem do lasu warto szczelnie osłonić skórę odzieżą. 

Długie spodnie, bluza i wysokie skarpety sprawią, że kleszcze, zamiast przyczepić się do skóry, pozostaną na ubraniu. Koniecznie musimy zadbać również o nakrycie głowy, aby ją chronić. 

Zasada 3. Noś jasne kolory

Kolor ubrań również ma znaczenie. Pomimo tego, że kleszcze są ślepe, a do żywiciela przyciąga je zapach. Co prawda, jasne barwy nie odstraszą pajęczaków, ale dzięki nim znacznie łatwiej będzie można je zauważyć na ubraniach.

Zasada 4. Stosuj preparaty na kleszcze

Jak uniknąć ugryzienia? Stosując odpowiednie preparaty na kleszcze. W sklepach nie brakuje środków odstraszających owady, które rozpylone na ciele tworzą warstwę ochronną. Repelenty odstraszają kleszcze zapachem i smakiem. 

Badania naukowców wykazały, że skutecznym środkiem na kleszcze jest DEET, ponieważ działa on najdłużej i daje około 90-procentową skuteczność. Nawet armia USA stosowała go podczas walk w Wietnamie, aby poradzić sobie z insektami przenoszącymi choroby tropikalne.

Należy jednak pamiętać, że DEET może uczulać. Zamiast niego można więc zastosować naturalny środek na kleszcze, czyli olejek cytrynowy lub eukaliptusowy. Aby zrobić domowy spray na pajęczaki, wystarczy do połowy szklanki wody dodać dwadzieścia kropel olejku. Później po przelaniu do butelki z atomizerem, trzeba po prostu spryskać skórę. 

Zasada 5. Sprawdź, czy nie "przyniosłeś" kleszcza z wielkanocnego spaceru

Nie istnieje produkt, który w stu procentach chroni przed kleszczami, więc po powrocie z wielkanocnego spaceru nie zaszkodzi zmienić ubrania i wziąć kąpiel. Warto również dokładnie obejrzeć skórę.

Jeżeli nawet pajęczak przyczepił się już do skóry, szybka reakcja często pozwala uniknąć poważnych chorób przenoszonych przez kleszcze. Wiele osób popełnia błąd, zapominając o sprawdzeniu takich miejsc na ciele jak: 

 • dłonie
 • stopy 
 • łokcie
 • pachwiny
 • pachy
 • uszy

Jak wyciągnąć kleszcza, gdy już wbije się w skórę?

Czy po ukąszeniu kleszcza trzeba iść do lekarza? Jest to wskazane, gdyż bezpieczne usunięcie pajęczaka znacznie ogranicza ryzyko zakażenia i powikłań. Niektórzy decydują się jednak na samodzielne usunięcie kleszcza. Wymaga to precyzji, dobrego wzroku i odpowiednio wysterylizowanych narzędzi. Najprościej użyć do tego celu pęsety kosmetycznej. 

Oto instrukcja, jak usunąć kleszcza domowym sposobem:

 • Zakładamy jednorazowe rękawiczki
 • Chwytamy kleszcza pęsetą jak najbliżej skóry
 • Wyciągamy kleszcza zdecydowanym ruchem do góry (wzdłuż osi ukłucia) po to, aby w ciele przez przypadek nie pozostały fragmenty pajęczaka.
 • Dezynfekujemy skórę, pozbywamy się kleszcza i obserwujemy skórę przez około 30 dni. Jeżeli zaczerwienie zniknie, możemy spać spokojnie. Jeśli nie, bezwzględnie zgłośmy się do lekarza. 

Możemy również zawieźć do badań usuniętego kleszcza, aby sprawdzić, czy nie był on nosicielem choroby np. boreliozy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że jesteśmy zdrowi. 

Czytaj również:

Zaczyna się sezon na kleszcze. Pajęczaki są coraz bardziej groźne!

Jak chronić się przed ukąszeniem kleszczy? Naturalne sposoby na kleszcze 

Nowa choroba przenoszona przez kleszcze atakuje. Czym jest wirus Heartland?

Zobacz także:

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy