Reklama

Reklama

45 tysięcy samobójstw z powodu bezrobocia

Brak pracy znacząco przyczynia się do podjęcia próby samobójczej – wynika z badań opublikowanych przez uniwersytet w Zurychu.

Jak podaje magazyn "The Lancet Psychiatry", szwajcarscy naukowcy przeprowadzili szczegółowe badania w 63 krajach w latach 2000-2011. Wynika z nich, że każdego roku przyczyną około 45 tysięcy samobójstw jest brak pracy.

Rocznie dochodzi do około 233 tysięcy samobójstw.

Naukowcy podkreślają, że badania przeprowadzono w okresie ekonomicznej prosperity. Po światowym kryzysie w 2008 roku te wskaźniki były wyższe - o około 5 tysięcy rocznie.

W każdym z krajów, w których przeprowadzono badania, ryzyko podjęcia próby samobójczej przez osobę bezrobotną było wyższe o 20-30 procent. Naukowcy zaznaczają również, że bez znaczenie jest płeć i wiek osoby.

Reklama

"Liczba samobójstw znacząco wzrosła na sześć miesięcy przed wzrostem bezrobocia" - komentuje autor raportu Carlos Nordt.

"Warto podkreślić, że ryzyko samobójstw rosło w państwach, w których brak pracy jest sytuacją nadzwyczajną" - dodał naukowiec.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy