Reklama

Reklama

Zjazd europejskich rzeczników praw dziecka w Warszawie

Rozpoczął się trzydniowy zjazd rzeczników praw dziecka zrzeszonych w sieci ENOC. Będą dyskutować m.in. o prawach dzieci w opiece instytucjonalnej. Przewodnictwo w sieci ENOC ma objąć polski rzecznik Marek Michalak.

Europejska Sieć Rzeczników Praw Dziecka ENOC zrzesza niezależne instytucje narodowe, regionalne lub lokalne czuwające nad przestrzeganiem praw dziecka w państwach naszego kontynentu.

Reklama

Obejmuje obecnie 39 instytucji w 32 krajach. Ich przedstawiciele spotykają się każdego roku w państwie, którego przedstawiciel obejmuje przewodnictwo w organizacji na kolejne 12 miesięcy.

Delegacje z kilkudziesięciu krajów

W spotkaniu biorą udział delegacje z kilkudziesięciu krajów (m.in.: Hiszpanii, Azerbejdżanu, Armenii, Belgii, Chorwacji, Cypru, Danii, Gruzji, Grecji, Irlandii, Litwy, Malty, Czarnogóra, Norwegii, Słowenii, Szwecji, Holandii, Anglii, Rosji, Kosowa, Francji, Ukrainy), przedstawiciele ONZ, Komisji Europejskiej i Rady Europy, a także przedstawiciele rządu, parlamentu i Kancelarii Prezydenta.

Witając gości w środę w Warszawie, Michalak podkreślił, że spotykają się w kraju Janusza Korczaka, który był prekursorem w dziedzinie ochrony praw dzieci i stworzył podwaliny do powołania instytucji RPD oraz stworzenia Konwencji o Prawach Dziecka. Poinformował, że na rozpoczynającym się w czwartek posiedzeniu Sejmu głosowany będzie jego wniosek o ogłoszenie 2012 r. Rokiem Janusza Korczaka. Wyraził nadzieję, że pod koniec obrad będzie mógł poinformować, że polski parlament zdecydował się ogłosić Korczaka patronem przyszłego roku.

Marek Michalak obejmie przewodnictwo w ENOC

Poparcie dla wniosku RPD wyrazili obecni w zjeździe minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka, minister edukacji Katarzyna Hall oraz minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. - Oczekujemy na pomyślne wieści z Sejmu, że osoba tak bliska dzieciom jak Janusz Korczak został wybrany na patrona przyszłego roku - mówiła Wóycicka. Odczytała list od małżonki prezydenta Anny Komorowskiej, w którym m.in. gratulowała Michalakowi objęcia przewodnictwa w ENOC.

Hall podkreśliła, że polski rzecznik ma duży wkład w koordynację pracy poszczególnych resortów w zakresie praw dzieci.

- Tak jest w Polsce, że za pomoc dzieciom w różnych trudnych sytuacjach odpowiadają rożne ministerstwa: za dzieci umieszczone w opiece zastępczej - MPiPS, za dzieci w placówkach specjalistycznych - MEN, za te, które popadają w konflikt z prawem - resort sprawiedliwości. Ważne, abyśmy działali wspólnie, byli po tej samej stronie - po stronie praw dziecka - mówiła.

Polska w gronie krajów, które zakazują bicia dzieci

Kwiatkowski podkreślił, że RPD jest dla ministrów partnerem, który przychodzi z propozycjami konkretnych rozwiązań, dlatego dobrze się z nim współpracuje. Przypomniał, że w zeszłym roku Polska dołączyła do krajów, które zakazują bicia dzieci. - Zmieniły się nie tylko przepisy, ale przewartościowaniu uległy także relacje rodzic - dziecko - ocenił.

Zapowiedział, że jego resort przygotowuje zmiany w przepisach pozwalające na ratyfikowanie Konwencji o przeciwdziałaniu seksualnemu wykorzystywaniu dzieci i bezpośrednio po wyborach będzie mógł zająć się nimi Sejm. Zadeklarował również, że polski rząd poprze III protokół fakultatywny do Konwencji o prawach dziecka pozwalający na rozpatrywanie skargi indywidualnej.

W piątek wręczenie nagród honorowych RPD

Zjazd ENOC potrwa do piątku. W środę Michalak wręczy nagrody honorowe RPD dwójce swoich kolegów z ENOC: Peterowi Newellowi z Wielkiej Brytanii oraz Ankie Vandekerckhove. Newell jest koordynatorem Globalnej Inicjatywy na rzecz Zakończenia Stosowania Przemocy Wobec Dzieci i doradcą ENOC. Vandekerckhove była pierwszym Flamandzkim Komisarzem Praw Dzieci w latach 1998-2009, obecnie jest niezależnym ekspertem przy Radzie Europy i Unii Europejskiej, a także ENOC.

W środę wieczorem uczestnicy zjazdu obejrzą w Teatrze Kamienica spektakl "Masz Prawo do swych praw" przygotowany przez Teatr Szkolny Łejery z Poznania. W czwartek będą mieli okazję zobaczyć przedstawienie poświęcone Irenie Sendlerowej "Life In a jar", w wykonaniu młodzieży z warszawskiego gimnazjum nr 23 im. Ireny Sendlerowej.

W czwartek zaplanowano m.in. zamkniętą sesję tylko dla członków ENOC, na której Michalak przejmie funkcję przewodniczącego od Patricii Lewsley z Irlandii Północnej. Na piątek zaplanowano m.in. prezentację wyników pracy grupy roboczej ENOC poświęconej dostępowi dzieci do wymiaru sprawiedliwości.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy