Reklama

Reklama

Zatwierdzono trasę parady EuroPride 2010

Nic już nie stoi na przeszkodzie, by w najbliższą sobotę odbyła się w Warszawie parada EuroPride 2010.

Stołeczny ratusz zatwierdził trasę jej przemarszu. Impreza odbędzie się w godzinach 12-18; zgłoszono także kontrmanifestację.

Reklama

Jak powiedziała Magdalena Łań z wydziału prasowego urzędu miasta, uczestnicy parady i 15 ruchomych platform wyruszą o godz. 13 z placu Bankowego. Przejdą ul. Marszałkowską do ronda Dmowskiego, Al. Jerozolimskimi do ronda de Gaulle'a, Nowym Światem, Al. Ujazdowskimi, Al. Szucha do pl. Unii Lubelskiej i dalej ul. Marszałkowską do pl. Konstytucji, gdzie do godz. 18 potrwa stacjonarna impreza.

Według informacji organizatorów parady, ma w niej wziąć udział 15 tys. osób - taka liczba podana została we wniosku o rejestrację zgromadzenia publicznego. Na trasie przemarszu czasowo wyłączany będzie ruch samochodów, nie są planowane objazdy. Wprowadzone mają zostać za to zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.

Jak dodała Łań, oficjalnie zarejestrowana została tylko jedna kontrmanifestacja pod nazwą "Marsz Grunwaldzki". Zgłosiła ją osoba prywatna, a udział w niej ma wziąć 300 osób.

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji podinsp. Maciej Karczyński zapewnił, że trasa parady będzie zabezpieczona przez policjantów, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników. Dodał, że w związku z paradą, z przeciwdziałania różnym formom dyskryminacji, w tym homofobii, szkolenia dla grupy kadry kierowniczej KSP zorganizowała Kampania Przeciw Homofobii.

Szkolenia dotyczące przeciwdziałaniu dyskryminacji odbywają się w garnizonie warszawskim cyklicznie. Od pięciu lat w KSP funkcjonuje stanowisko ds. ochrony praw człowieka. Co jakiś czas piastująca je funkcjonariuszka organizuje szkolenia z różnych dziedzin.

- Orientacja seksualna, rasa czy wyznanie nie ma dla policjantów znaczenia. Choć czasem te kwestie mogą być tłem przestępstwa, więc policjant musi o nie spytać, ale musi to zrobić z szacunkiem - podkreślił Karczyński.

Podczas szkolenia funkcjonariusze mogli się dowiedzieć, czym jest homofobia, biseksualność i transseksualność.

Art 14 ustawy o policji brzmi: "Policjanci w toku wykonywania czynności służbowych mają obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka".

Paradę organizuje Fundacja Równości. Jak pisze ona na swej stronie internetowej, EuroPride 2010 to "kilkunastodniowy festiwal łączący w sobie wydarzenia ze świata filmu, teatru, nauki, sportu, sztuki".

Festiwal rozpoczął się w piątek i potrwa do najbliższej niedzieli. Hasłem imprezy jest motto: "Wolność, Równość, Tolerancja" EuroPride odbywa się po raz pierwszy w Polsce i po raz pierwszy w Europie Wschodniej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy