Reklama

Reklama

Zarazili żółtaczką 215 osób!

Nie doszło do ugody pomiędzy 215 chorymi na hemofilię, którzy żądają od Skarbu Państwa w sumie 21,5 mln zł odszkodowania za zakażenie wirusowym zapaleniem wątroby (WZW) typu C.

W poniedziałek w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia odbyło się posiedzenie pojednawcze w tej sprawie.

Reklama

Chorzy na hemofilię zostali zakażeni w trakcie terapii lekami krwiopochodnymi, teraz domagają się od Skarbu Państwa po 100 tys. zł odszkodowania.

Jak powiedziała pełnomocniczka poszkodowanych Małgorzata Szczypińska-Kozioł, resort zdrowia, który reprezentuje Skarb Państwa, nie jest zainteresowany rozwiązaniami ugodowymi.

- Wyznaczyliśmy tak wielką kwotę, żeby ministerstwo zainteresowało się problemem - dodała Szczypińska-Kozioł. Zaznaczyła przy tym, że poszkodowani byliby skłonni zmniejszyć sumę swych roszczeń, ale "nikt nie chce z nimi rozmawiać na ten temat".

Zapowiedziała, że w ciągu miesiąca wniesie pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Według pełnomocnika resortu zdrowia Rafała Cieślickiego, "chorzy na hemofilię poszli drogą trochę na skróty, gdyż wnieśli - jak to oni nazywają - pozew zbiorowy. (...) W takim procesie nie da się ustalić czasu zakażenia, zawinienia, stanu zdrowia. Przecież żółtaczka żółtaczce jest nierówna. Jest taka, która sama się wyleczy i chory nie wie nawet, że był zakażony (...) ale jest też taka, która prowadzi do śmierci".

Cieślicki dodał, że jeżeli chorzy chcą pieniędzy, to muszą wnieść pozew do sądu okręgowego. - Określenie stanu zdrowia każdego z tych zakażonych jest niezwykle ważne, a może to się odbyć tylko przed sądem, gdzie biegli potrafią wskazać kiedy doszło do zakażenia, w jakich okolicznościach, jaki jest obecny stan zdrowia - podkreślił Cieślicki.

Zaznaczył także, że ewentualne odszkodowania powinny być zróżnicowane ze względu na skutki, jakie wywołało zakażenie żółtaczką.

Przedstawiciele chorych, obecni w sądzie, nie kryli oburzenia stanowiskiem resortu zdrowia. Podkreślali, że zostali zakażeni podczas terapii, która miała im pomóc, a teraz są pozostawieni sami sobie.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) jest uważane obecnie za główną przyczynę marskości i zachorowań na raka wątroby na świecie. Wywołuje je wirus HCV, przenoszony z człowieka na człowieka głównie za pośrednictwem zakażonej krwi, np. w czasie operacji, transfuzji, dializy, wykonywania tatuażu, akupunktury, a także podczas stosunku płciowego. Po zakażeniu komórek wątroby, HCV może się w nich rozwijać przez kilkanaście lat, nie dając żadnych wyraźnych objawów.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje