Reklama

Reklama

Zapomnieli o święcie Trzech Króli

Drogowa wpadka resortu ministra Cezarego Grabarczyka. Urzędnicy zapomnieli o święcie Trzech Króli. Nie dopisali 6 stycznia do rozporządzenia o zakazie ruchu samochodów ciężarowych w święta ustawowo wolne - ustalił reporter RMF FM.

Tiry mogą dziś jeździć bez żadnych konsekwencji. Nie będzie mandatów ani kar, mimo że mamy święto ustawowo wolne od pracy. Minister Grabarczyk po prostu zapomniał zmienić rozporządzenie z lipca 2007 roku, w którym wymienionych jest 12 dni z zakazem jazdy dla ciężarówek.

Reklama

- Powołując się cały czas na to rozporządzenie, tam są wymienione dni, w których ten zakaz obowiązuje. Jest to 1 stycznia. W kolejnym punkcie jest dopiero pierwszy dzień Wielkanocy. 6 stycznia nie został jeszcze w tym rozporządzeniu ujęty - mówi Piotr Marzec z Inspekcji Transportu Drogowego.

Marzec przy, że ma związane ręce. Z jednej strony mamy dzień ustawowo wolny od pracy, a więc taki, w którym tiry nie powinny jeździć po drogach od godz. 8 do 22.

Z drugiej jednak strony inspektorzy i policjanci nie mają żadnej podstawy prawnej do tego, aby zatrzymać taki samochód i ukarać kierowcę za złamanie przepisów.

Rzecznik Ministerstwa Infrastrukty Mikołaj Karpiński tłumaczy, że resort nie zdążył wprowadzić zmian do rozporządzenia o zakazie ruchu samochodów ciężarowych w święta ustawowo wolne i dlatego nie znalazł się w nim 6 stycznia.

Posłuchaj relacji RMF FM:

Karpiński twierdzi, że ministerstwo nie zdążyło ze zmianami, bo ustawa o święcie Trzech Króli została podpisana przez prezydenta w połowie listopada 2010. - Będą potrzebne krótkie konsultacje. Jest ważna opinia ze strony przewoźników - mówi Karpiński. Według niego konsultacje rozpoczną się w najbliższych miesiącach.

Tu możecie znaleźć rozporządzenie ministra transportu ws. okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów: kliknij!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje