Reklama

Reklama

Wystawa prac niepełnosprawnych artystów

Wystawę kilkudziesięciu barwnych, pełnych optymizmu prac artystów niepełnosprawnych otworzono w holu głównym Dworca Centralnego w Warszawie.

Prace zostały wyłonione w konkursie plastycznym "Świat Nikiforów".

Reklama

W maju wystawa prezentowana była w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Konkurs został zorganizowany przez fundację Wspólna Droga i jest częścią programu społecznego "Nikifory 2008".

Do konkursu mogły przystąpić wszystkie instytucje prowadzące plastyczną terapię zajęciową, czyli fundacje i ośrodki pomocy społecznej. Z każdych warsztatów na konkurs można było przysłać maksymalnie trzy prace. Takich ośrodków działa w Polsce ok. 500.

Jak wyjaśniła podczas wtorkowego wernisażu koordynator programu "NIKIFORY" Kinga Szymańska - konkurs "Świat Nikiforów" Fundacja organizuje od dwóch lat.

W jej opinii "artyści niepełnosprawni zaskakują nie tylko talentem, ale także tym, że dzięki pasji malarskiej pomagają innym". Artyści przekazują nieodpłatnie swoje obrazy Fundacji, która organizuje aukcje charytatywne i dystrybuuje okolicznościowe kartki z reprodukcjami obrazów. Uzyskane fundusze pozwalają na realizację projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 100 ośrodków terapii zajęciowej. Łącznie nadesłano 250 prac. W finale znalazły się 43 prace.

Technika wykonania prac była dowolna - wśród zakwalifikowanych do finału dzieł znalazły się m.in. obrazy, rysunki, grafiki, a nawet witraże.

Celem konkursu "Świat Nikiforów" jest promocja zajęć artystycznych jako formy terapii i promocja sztuki tworzonej przez osoby niepełnosprawne. Prace po ekspozycji są wystawiane na internetowych aukcjach charytatywnych.

Są również wykorzystywane jako inspiracja do tworzenia kart świątecznych, projektowanych przez studentów sztuk plastycznych. Karty są sprzedawane, a dochód jest przeznaczany np. na pomoc dzieciom wychowującym się na ulicy. Dochód ze sprzedaży obrazów na aukcjach jest przeznaczany na pomoc dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych.

W lipcu i sierpniu prace będą prezentowane na parkanie Łazienek Królewskich.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje