Reklama

Reklama

Wiadomo, jak będzie wyglądał pomnik Bitwy Warszawskiej

Rozstrzygnięto konkurs na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej. Zwycięski projekt przygotował zespół pod przewodnictwem Mirosława Nizio. Monument stanie na placu Na Rozdrożu w Warszawie i będzie miał formę obelisku o wysokości 23 metrów.

Do ogłoszonego w grudniu ubiegłego roku konkursu dopuszczono 85 pracowni. Ostatecznie wpłynęło 58 prac.

W sądzie konkursowym zasiadło 20 osób, w tym przedstawiciele ministerstwa kultury, warszawskiego ratusza, Rady Warszawy i eksperci. Obradom przewodniczyła Marlena Happach, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w Ratuszu.

Ostatecznie wygrała koncepcja przygotowana pod kierownictwem Mirosława Nizio, architekta odpowiedzialnego za kilka wcześniejszych realizacji w warszawskich instytucjach kultury. Zaprojektował między innymi stałe ekspozycje w Muzeum Żydów Polskich POLIN i w Muzeum Warszawskim.

23-metrowy obelisk

Reklama

Pomnik będzie miał formę strzelistego obelisku wysokiego na 23 metry. U jego podnóża znajdzie się przestrzeń fontanny. 

Przewodnicząca sądu i architekt miasta Marlena Happach podkreśliła, że taka forma "umiejętnie podkreśla cywilizacyjną, a nie tylko militarną rolę Bitwy Warszawskiej". "Historyczny triumf znajduje swoje widoczne miejsce" - dodała.

Wyjaśniła obelisk będzie miał prostą formę, ale skręconą przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Projekt uzupełnia gwiaździsta fontanna, która - jak mówiła Happach - może funkcjonować w różny sposób. W jej ocenie półkoliste ściany wokół nie oddzielają tej przestrzeni od miasta, pozwalając jednak na jej wyróżnienie.

Pomnik na placu Na Rozdrożu

Pomnik stanie na okrągłym terenie z fontanną na pl. Na Rozdrożu. 

"Wspólnie wybraliśmy to miejsce, które jest reprezentacyjne i które Rada Miasta przegłosowała jednogłośnie. Plac Na Rozdrożu to centralne miejsce Alei Ujazdowskich, gdzie mamy już upamiętnienia ojców naszej niepodległości. Chcemy, by pomnik był godny, żeby wpisał się w przestrzeń, bo to jest nie tylko ważne komunikacyjnie miejsce, ale także leży na Osi Stanisławowskiej" - mówił wiceprezydent stolicy Michał Olszewski, podczas ogłaszania konkursu.

Nie podano ostatecznej daty oddania pomnika, ale władze miasta i przedstawiciele resortu kultury zadeklarowali chęć odsłonięcia pomnika 15 sierpnia, w setną rocznicę bitwy warszawskiej.

- Zrealizujemy ten projekt tak, jak trzeba. Najważniejsze jest to, do czego teraz doszliśmy. Chcielibyśmy, aby udało się ten pomnik odsłonić w sierpniu tego roku - powiedział minister kultury Piotr Gliński podczas uroczystości, na której ogłoszono wyniki konkursu.

Zwycięzca konkursu otrzymał, poza zaproszeniem do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, 50 tysięcy złotych nagrody.

Inwestorem pomnika będzie Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Emocjonująca dyskusja

Budowa pomnika upamiętniającego stulecie bitwy warszawskiej budziła duże emocje. W dyskusji publicznej pojawiały się różne pomysły. 

Jan Pietrzak forsował budowę ogromnego łuku na Wiśle. Ten pomysł poparł nawet premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy