Reklama

Reklama

Weekend pod znakiem upałów i burz

Synoptycy ostrzegają przed burzami, którym może towarzyszyć grad, intensywne opady deszczu, a nawet trąby powietrzne - informuje TVN Meteo. Apelują też o zachowanie szczególnej ostrożności.

Dyżurny synoptyk kraju z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Nemec poinformowała, że burzom mogą towarzyszyć gradobicia, silne porywy wiatru oraz trąby powietrzne. Największe prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest w zachodniej części Dolnego Śląska, w Wielkopolsce, na środkowym i wschodnim Pomorzu oraz Kujawach - podaje TVN Meteo.

Uwaga na mgły nad ranem

Reklama

W nocy z soboty na niedzielę zachmurzenie umiarkowane lub duże, na wschodzie Polski rozpogodzenia. Miejscami przelotne opady deszczu lub burze, głównie w zachodniej połowie kraju. Prognozowana wysokość opadów w burzach do 20 mm. Rano miejscami mgły ograniczające widoczność do 200 m. Temperatura wynosić będzie od 15 stopni na krańcach północno-zachodnich Polski do 17-20 na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W rejonie burz porywy wiatru do 90 km/h.

Pochmurna niedziela

W niedzielę zachmurzenie umiarkowane lub duże. Okresami przelotne opady deszczu i burze, miejscami opady gradu. Przewidywana wysokość opadów w burzach do 40 mm. Rano miejscami mgły ograniczające widoczność do 300 m. Termometry będą wskazywać od 19-23 stopni na Pomorzu do 28 w centrum Polski i 33 na południowym wschodzie. Wiatr słaby, na północy kraju okresami umiarkowany, zmienny. W czasie burz wiatr dość silny i porywisty, w porywach do 80 km/h.

Jak uchronić się przed burzą?

- Podczas burz nie stajemy pod drzewami. Na otwartej przestrzeni musimy się skulić - prawie do pozycji żółwia, być jak najbliżej gruntu. Jeśli możemy schronić się do samochodu, to podczas burzy jest to dla człowieka bardzo bezpieczne miejsce. Pojazd działa jak klatka Faradaya w fizyce - metalowa puszka, w której impuls nie przechodzi do środka, tylko spływa po powierzchni - do ziemi - opisał Jacek Błoniarz-Łuczak z Centrum Nauki Kopernik.

Telefon komórkowy, czy odtwarzacz muzyki i słuchawki w uszach nie mają większego znaczenia podczas burzy - tłumaczy fizyk. - Najistotniejszy z punktu widzenia wyładowania elektrycznego jest najwyższy punkt - tak jak odgromniki na budynkach wystają ponad sam dom, tak nie możemy sami wystawać ponad teren czy wystawiać jakichś anten - powiedział.

Nie zwiększa ryzyka otwarte okno. - Generalnie podczas burzy dobrze okna zamknąć, ale w domach otwarte okno nie zwiększa ryzyka narażenia się na uderzenie. Zdarzają się natomiast przypadki spalenia instalacji elektrycznej, razem z wyłączonymi, ale podłączonymi do kontaktu urządzeniami - przestrzega fizyk.

Sprawdź prognozę pogody dla Twojego miasta i regionu. Kliknij

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy