Reklama

Reklama

Warszawa: Wielka obniżka dla Kościoła. Stawka za najem zjechała do 5 zł za mkw

162 zł za metr kwadratowy w 2021 roku kontra... 5 zł za metr kwadratowy w 2022 roku. Taką stawkę za najem w ścisłym centrum Warszawy usłyszał Katolicki Kościół Narodowy w Polsce. Stołeczna radna Agata Diduszko-Zyglewska pyta w interpelacji o powód takiej decyzji.

W 2021 roku lokal w budynku przy ul. Nowy Świat 21 B o wielkości 388 mkw został wystawiony w przetargu ze stawką 162 zł/mkw. Jak podkreśliła Diduszko-Zyglewska, tak wysoka stawka oznaczała cenę zaporową, ponad 77 tys. zł miesięcznie za wynajem lokalu i w związku z tym nie znalazł się najemca, który byłby w stanie ją zapłacić.

Radna, powołując się na informacje od osób zainteresowanych najmem lokalu, zaznaczyła, że nawet ceny komercyjne są niższe w tej lokalizacji. Lokal nie wrócił już do przetargu z bardziej realistyczną stawką. Po kilku miesiącach na stronach Zarządu Mienia Skarbu Państwa ukazała się informacja, że lokal został wydzierżawiony przez Parafię Katolickiego Kościoła Narodowego w Polsce pod wezwaniem błogosławionego Stefana Wyszyńskiego w Warszawie za cenę 5 zł/mkw (a piwnica 3 zł/mkw).

Reklama

Informację o stawkach potwierdza stołeczny ratusz. - Nieruchomość przy ul. Nowy Świat 21B (usytuowana w podwórzu) była skierowana do najmu w drodze konkursów ofert - z przeznaczeniem na cele biurowo-usługowe. Wywoławcza stawka czynszu wynosiła 162 zł/mkw. Budynek nie wzbudzał jednak żadnego zainteresowania - pomimo prób wynajęcia nieruchomości, nie wpłynęła żadna oferta najmu - przekazał zastępca rzecznika ratusza Jakub Leduchowski. - Nowy Świat 21B pozostawał niewynajęty od 2016 roku - dodał.

Wyjaśnił też, że od kwietnia 2022 r. dzierżawcą nieruchomości jest Katolicki Kościół Narodowy w Polsce, który, jako jedyny, na przestrzeni ostatnich lat zwrócił się do stołecznego Zarządu Mienia Skarbu Państwa o możliwość udostępnienia budynku. - Umowa dzierżawy została zawarta na okres trzech lat, na podstawie § 7 załącznika nr 1 do zarządzenia Nr 811/2017 Prezydenta m.st. Warszawy z 5 maja 2017 r. w sprawie zasad wydzierżawiania na okres do trzech lat nieruchomości m.st. Warszawy i nieruchomości Skarbu Państwa, dla których organem reprezentującym właściciela jest Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy - sprecyzował Leduchowski.

"Cele charytatywne i statutowe"

Rzecznik zaznaczył, że budynek został wydzierżawiony na cele charytatywne oraz statutowe. Stawka czynszu wynosi 5 zł/mkw i jest stawką preferencyjną, przyznawaną organizacjom prowadzącym działalność niekomercyjną, w tym organizacjom pozarządowym, w ramach wspierania ich działalności.

- Warto pamiętać, że utrzymanie każdej nieruchomości, również tej pozostającej pustostanem, wiąże się z kosztami. Dzięki zawartej umowie dzierżawy za pokrycie tych kosztów odpowiadać będzie nowy użytkownik - utrzymanie budynku przy ul. Nowy Świat 21B nie będzie dłużej obciążać budżetu Warszawy. Ewentualne prace adaptacyjne realizowane będą przez dzierżawcę na jego koszt - po uzyskaniu niezbędnych uzgodnień i zezwoleń - podsumował Leduchowski.  

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy