Reklama

Warszawa: Stacja Warszawa Główna znów wita podróżnych. Wróciła po niemal ćwierć wieku

W niedzielę rano, po raz pierwszy od 24 lat, podróżni ponownie mogli skorzystać ze stacji kolejowej Warszawa Główna. Nowo otwarta stacja zwiększy dostępność do kolei w stolicy, szczególnie na czas przebudowy Warszawy Zachodniej oraz linii średnicowej - podkreśla PKP Polskie Linie Kolejowe.

Warszawa Główna nie działała od 1997 roku do niedzieli 14 marca, gdy o godz. 8:39 zameldował się na niej opóźniony o trzy minuty pociąg "Fabrykant" Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, przyjeżdżający - a jakże - z Łodzi - czytamy w serwisie polsatnews.pl.

Jak przypomina dziennikarz Wiktor Kazanecki, przed rozpoczęciem modernizacji dawne perony, tory i resztki pozostałej infrastruktury zarastały chwasty i krzewy. Fakt, że nieopodal Placu Artura Zawiszy znajduje się nie tylko stacja Ochota, wypadł z powszechnej świadomości mieszkańców stolicy.

Reklama

Kilkanaście połączeń

Ze stacji Warszawa Główna przewidziano kilkanaście połączeń regionalnych Polregio i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie do Łodzi Fabrycznej oraz Kolei Mazowieckich do Skierniewic, Grodziska Mazowieckiego, Piaseczna, Dobieszyna, Łowicza i Sochaczewa.

Biletu w kasie nie kupią

- Otwarcie stacji Warszawa Główna pozwoli na rozkładowe prowadzenie ruchu pociągów podczas przebudowy stacji Warszawa Zachodnia oraz prac na linii średnicowej. Stacja zwiększy możliwości podróży koleją w obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego - wyjaśnił Karol Jakubowski z PKP Polskie Linie Kolejowe.

Przywrócenie stacji Warszawa Główna do funkcjonowania pochłonęło ponad 87 mln zł, z czego część dołożyła Unia Europejska. PKP PLK, państwowy zarządca sieci kolejowej, informuje, że powstały na niej dwa 350-metrowe perony z dojściem od ulicy Towarowej, zamontowano oświetlenie, a także postawiono wiaty, gabloty z rozkładem jazdy i wybudowano parking Kiss&Ride.

Jak zauważa polsatnews.pl, podróżni nie znajdą tam jednak kasy, na razie nie dotrą także na stację obiecaną kładką nad torami, łączącą dzielnice Wola i Ochota. Według oficjalnych informacji prace nad nią "są kontynuowane".

Czytaj więcej na polsatnews.pl.

Interia/Polsat News/PAP

Reklama

Reklama

Reklama