Reklama

Reklama

Warszawa: Rekordowa kwota za obraz Beksińskiego. "Postać" sprzedana za 1,92 mln

Obraz "Postać" autorstwa Zdzisława Beksińskiego został sprzedany za 1,92 mln złotych. Tym samym cena przekroczyła szacowaną wartość o ponad milion zł. To rekordowa kwota za dzieło tego autora.

Na aukcji "Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny", padł historyczny rekord. Obraz "Postać" Zdzisława Beksińskiego został sprzedany za 1,92 mln złotych, tym samym przekraczając szacowaną wartość o ponad milion zł. Całkowity obrót wyniósł 3,7 mln zł, co sprawia, że była ona najlepszą w historii aukcją sztuki fantastycznej na polskim rynku.

Do grona prac sprzedanych za wysokie kwoty dołączył obraz Jerzego Dudy-Gracza "Obraz 2375 / Łagów - spóźniony" za 264 tys. zł, "Gratifying importance of complicity" Rafała Olbińskiego za 168 tys. zł oraz "Klęcząca" Karola Bąka za 72 tys. złotych.

Reklama

"Wartość obrazu wzrosła prawie 27-krotnie"

"Postać" Zdzisława Beksińskiego to obraz z 1978 roku, a więc kluczowego i najbardziej znanego okresu twórczości Zdzisława Beksińskiego. Minionego lata można było go oglądać w Centrum Praskim Koneser na wystawie prac artysty. Jak przekazała Desa Unicum "rosnąca popularność malarza oraz całego nurtu sztuki fantastycznej na przestrzeni ostatniej dekady sprawiła, że wartość obrazu wzrosła prawie 27-krotnie". W 2012 roku ta sama praca została sprzedana za 72 tysiące zł.

Na aukcji, która odbyła się 7 października, sprzedano 59 prac za łączną sumę 3,7 mln zł. Kolejna aukcja Sztuki Fantastycznej w Desa Unicum odbędzie się już w grudniu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne