Reklama

Reklama

Warszawa: Ogromna awaria ciepłownicza. Kłęby pary nad miastem

Do ogromnej awarii sieci ciepłowniczej doszło w rejonie ulicy Powsińskiej w Warszawie. Ruch został tam wstrzymany. W stolicy tworzą się korki. Dwie osoby zostały poparzone, przebywają w szpitalu. Awaria ma zostać usunięta do około godziny 20 - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski po posiedzeniu sztabu kryzysowego.

W rejonie awarii wylała się ogromna ilość gorącej wody. Nad miastem unosiła się potężna chmura gęstej pary wodnej.

Awaria sieci ciepłowniczej

"Otrzymaliśmy zgłoszenie o awarii ciepłowniczej na wysokości adresu Powsińska 67. Zgłoszenie wpłynęło do nas ok. godz. 9.45. Uszkodzeniu uległa rura ciepłownicza z gorącą woda, z której nastąpił wyciek. W związku z tym wytworzyły się duże ilości pary wodnej" - przekazał kpt. Wojciech Kapczyński z warszawskiej straży pożarnej.

Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone przez służby. Na Mokotowie w rozlewisku i w gęstej mgle utknęło wiele samochodów, a także autobusy. Strażacy udzielili pomocy 100 osobom.

Reklama

"Rozlewisko wody ma długość ok. 600 m. Na drodze w rozlewisku i gęstej mgle utknęło ok. 200 samochodów, w tym siedem autobusów. Straż pożarna udzieliła pomocy 100 osobom. Na miejscu jest 20 strażaków i 5 samochodów" - podała Mazowiecka Straż Pożarna.

Na miejscu pracują strażacy, pogotowie ciepłownicze oraz kilka załóg policyjnych m.in. stołeczna drogówka, której funkcjonariusze zabezpieczają skrzyżowania. Zablokowana jest m.in. ul. Limanowskiego w kierunku Wiertniczej i Powsińska, odcinek ul. Idzikowskiego, Gołkowska. 

Jedna osoba została poparzona. To mieszkanka osiedla, która ratowała zwierzę z zalanej piwnicy - poinformowała Komenda Miejska PSP m.st. Warszawy.

"Buchnął gejzer gorącej wody wysoki na kilka metrów"

Jak relacjonuje reporter PAP odcinek drogi, na którym pracują służby, jest odgrodzony taśmami, a ruch wstrzymują strażacy i policjanci. Na południowym pasie ul. Powsińskiej na długości kilkuset metrów zalega warstwa parującego szlamu, a ze studzienek wydobywa się para.

"Widziałem moment awarii, gdy jechałem do sklepu. W górę z ziemi buchnął gejzer gorącej wody wysoki na kilka metrów" - opowiadał jeden z mieszkańców ul. Idzikowskiego. 

Natomiast pracownik służb działających na miejscu mówił, że na ul. Idzikowskiego samochody stały w gorącej wodzie. 

Obecnie odcięto dopływ wody do uszkodzonym odcinka kolektora ciepłowniczego, trwa wypompowywanie pozostającej wody do kanału wzdłuż ul. Czerniakowskiej.

Woda w podziemiach budynków

Woda zalała też część podziemną budynków na rogu ul. Idzikowskiego i Czerniakowskiej. Ochroniarz z budynku przy ul. Idzikowskiego 2, widząc płynący strumień wody zabezpieczył wejście, ale mimo to woda wdarła się do podziemi.

"Najwięcej gorącej wody wdarło się do garażu" - powiedział ochroniarz. Dodał, że zalane zostały samochody.

Trzaskowski zwołał sztab kryzysowy

Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, mogą wystąpić utrudnienia w kursowaniu linii 131, 159, 162, 164, 180 ,185 i 187.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zarządził zwołanie sztabu kryzysowego - przekazał rzecznik ratusza Kamil Dąbrowa.  

Nie wiadomo na razie, co było przyczyną awarii. 

Spadek ciśnienia ciepłej wody w całej stolicy

Cała Warszawa odczuje skutki awarii sieci ciepłowniczej w rejonie ulic Powsińskiej, do której doszło w środę rano - poinformował dział kontaktu z klientami Veolia Energia Warszawa S.A.

Według informacji podanej przez pracownika działu kontaktu z klientami Veolia Energia Warszawa Łukasza Mizerskiego, awaria jest bardzo poważna, spada ciśnienie w sieci ciepłowniczej w całej Warszawie. Dotyczy to zarówno ciepłej wody wykorzystywanej do ogrzewania, jaki ciepłej wody w kranie.

"Nasze służby w pierwszej kolejności będą pracowały nad tym, aby ograniczyć zasięg awarii" - poinformowała Aleksandra Żurada, rzecznik Veolia Energia Warszawa S.A.

Jak przekazała Żurada, w wyniku awarii na terenie całej Warszawy występują zakłócenia w dostawie ciepłej wody i ogrzewania do budynków. "Na razie jeszcze nie mówimy o braku dostaw ciepła. Na razie wiemy, że są zakłócenia tzn., że ciśnienie wody i temperatura mogą być niższe" - powiedziała Żurada.

Spółka Veolia: Zmniejszyliśmy obszar zasięgu awarii

"Veolia Energia Warszawa potwierdza, że w wyniku awarii sieci ciepłowniczej w rejonie ul. Powsińskiej/Gołkowskiej występują zakłócenia w dostawie ciepłej wody i ogrzewania do budynków na terenie całej Warszawy" - przekazała po godz. 12 w komunikacie spółka.

"Współpracujemy z policją i strażą pożarną w celu zabezpieczenia terenu, a także bezpiecznego usunięcia awarii i przywrócenia prawidłowej pracy systemu ciepłowniczego" - napisano w komunikacie.  

Spółka dodała, że na chwilę obecną system ciepłowniczy został tak podzielony, aby elektrociepłownia Żerań i ciepłownia Kawęczyn utrzymały prace i zapewniły bezpieczne dostawy ciepła do ponad połowy mieszkańców Warszawy. "W ten sposób zmniejszyliśmy obszar zasięgu awarii i jednocześnie przystąpiliśmy do usuwania awarii przy ul. Powsińskiej" - przekazała spółka.  

Dodała, że przedstawiciele Veolii są członkami sztabu kryzysowego powołanego przez Prezydenta m.st Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

 "Spółka na bieżąco będzie przekazywała najbardziej aktualne informacje na swojej stronie www.energiadlawarszawy.pl a więcej szczegółów zarówno na temat przyczyn awarii oraz przewidywanych czasów usunięcia podamy dzisiaj bliżej godziny 15.00" - poinformowała w komunikacie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy