Reklama

Reklama

Warszawa nieoczywista. Jak ciekawie zwiedzić stolicę i uniknąć tłumów turystów?

Warszawa oferuje turystom wiele zaskakujących atrakcji /123RF/PICSEL

Warszawa to najprawdopodobniej najbardziej zróżnicowane miasto w Polsce. Ogrom atrakcji, które oferuje stolica może przytłoczyć do tego stopnia, że przy kolejnej wizycie znowu odwiedzisz te same lokalizacje. Jak spojrzeć na Warszawę oczami mieszkańca i dotrzeć do miejsc nieznanych turystom? Co zobaczyć, żeby nie wydać fortuny?

Warszawa. Ciekawe muzea i nietypowe wystawy

W Warszawie znajduje się kilkadziesiąt muzeów o przeróżnej tematyce. Ciekawym miejscem wartym odwiedzenia jest Muzeum Geologiczne, w którym zobaczysz szkielety zwierząt z epoki lodowcowej oraz rekonstrukcję polskiego dinozaura - dilofozaura! Wstęp do tego muzeum jest bezpłatny.

Na darmową lekcję z ekonomii możesz wybrać się do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. Wystawy są nowoczesne, interaktywne i angażują odwiedzających w każdym wieku.

Koniecznie odwiedź też Niewidzialną Wystawę - wizyta odbywa się w całkowitej ciemności, przez którą prowadzą niewidomi przewodnicy. Warszawa jest jednym z trzech miast w Europie, gdzie możesz doświadczyć tej niecodziennej wystawy w cenie od 30 do 39 zł.

Reklama

Największą rozrywkę w Warszawie zapewni ci Muzeum Flipperów, gdzie do dyspozycji jest ponad 100 automatów do gry. Wejście kosztuje od 29 do 45 zł, a korzystanie ze wszystkich flipperów jest w cenie biletu.

Warszawa. Odwiedź Pragę Północ 

Wielu turystów wciąż ogranicza odwiedziny warszawskiej Pragi do wizyty w miejskim ZOO. 

To dzielnica, która przez lata nie cieszyła się zbyt dobrą reputacją. Praga przetrwała I i II wojnę światową i większość jej ulic pozostała w nienaruszonym stanie. Od kilku lat Praga zaczyna powoli się zmieniać i przypominać inne dzielnice stolicy. Ale wciąż można tam poczuć atmosferę przedwojennej Warszawy. 

Najciekawsze są praskie podwórka na ulicy Ząbkowskiej czy Brzeskiej, gdzie czas się zatrzymał - warto przespacerować się tymi ulicami i zajrzeć za bramy podwórek. 

W wielu z możesz zobaczyć kultowe, przystrojone kwiatami kapliczki przedstawiające Maryję lub Jezusa. 

Ciekawą miejscem jest ulica Mała, znajdująca się niedaleko dworca Wileńskiego. Nazywana jest najbardziej filmową ulicą Pragi - kręcono tam między innymi "Pianistę". 

Dla fanów muzeów Praga ma do zaoferowania m.in. Muzeum Wódki, Muzeum Neonów czy Muzeum Drukarstwa Warszawskiego.

Warszawa. Niecodzienna Starówka

Stare Miasto to obowiązkowy punkt wycieczki każdego turysty odwiedzającego stolicę. Ale nawet na tę część Warszawy możesz spojrzeć inaczej - najlepiej z góry! W zabytkowej dzwonnicy kościoła św. Anny znajdziesz taras, z którego rozpościera się przepiękny widok na warszawską Starówkę. Wejście na wieżę kosztuje około 10 zł.

Podczas spaceru po Starym Mieście skręć z głównego szlaku w boczne uliczki. Dociera tam zdecydowanie mniej turystów. Na ulicy Mostowej zobaczysz m.in. piękną, niebieską kamienicę, którą warto uchwycić na zdjęciu. 

Wracając ze Starego Miasta, przespaceruj się urokliwą ulicą Karową lub Bednarską, skąd szybko trafisz na Powiśle. Znajdziesz tu Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego (BUW), na dachu której odwiedzisz ogród z widokiem na panoramę miasta. Sam budynek biblioteki na pewno zrobi na Tobie ogromne wrażenie.

Warszawa. Coś dla fanów czytelnictwa

Wejście do BUW-u, jak i do ogrodu, jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich. Jednak, aby odwiedzić i korzystać z czytelni biblioteki musisz posiadać kartę biblioteczną, której wyrobienie kosztuje 20 zł. 

Imponujące zbiory i ciekawą architekturę posiada również Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego z 1907 roku. Ze zbiorów czytelni może korzystać każdy po wyrobieniu bezpłatnej Karty Czytelnika, działającej we wszystkich stołecznych bibliotekach. 

Pasjonaci fotografii swoje miejsce odnajdą w Instytucie Fotografii Fort na terenie Fortu Mokotów, gdzie bezpłatnie udostępnionych jest ponad 1500 albumów i książek fotograficznych. Jest to jedyne tego typu miejsce w Polsce.

Warszawa. Otwarty Jazdów

Tuż obok Parku Ujazdowskiego znajdziesz nietypowe, a zarazem malownicze miejsce - Otwarty Jazdów, czyli osiedle drewnianych domków fińskich. Kolonia powstała w 1945 roku jako pierwsze osiedle mieszkaniowe w powojennej Warszawie. Poznajcie robota 3w1 Yarbo. Latem kosi trawę, jesienią sprząta liście, a zimą odśnieża

Dziś czuwa nad nim warszawska społeczność, która prowadzi liczne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych działania kulturalne, edukacyjne, artystyczne i ekologiczne.

Warszawa. Zrób kreatywne zdjęcie z Pałacem Kultury

Ciężko wrócić ze stolicy bez zdjęcia z kultowym budynkiem Warszawy. Pałac Kultury i Nauki jedni kochają, inni wprost przeciwnie. Jeśli należysz do tej pierwszej grupy, musisz mieć dobre zdjęcie z Pałacem Kultury w tle! 

Najlepszy widok znajdziesz od ulicy Pankiewicza. Ciekawe spojrzenie na PKiN znajduje się również na Placu Grzybowskim, ulicy Boduena lub w okolicach ulicy Złotej

W Loreta Bar możesz napić się kawy lub drinka z widokiem na panoramę miejskich wieżowców. 

Jeśli chcesz sfotografować Warszawę z innej perspektywy, odwiedź ulicę Profesorską na Powiślu, Osiedle Przyjaźń na Bemowie lub tętniącą życiem ulicę Francuską na Saskiej Kępie.  

Ewelina Borucka

Zobacz też: 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy