Reklama

Reklama

Warszawa: Awaria "Czajki". Ile potrwa próbny przesył ścieków?

Trwa próbny przesył ścieków rurami po moście pontonowym. Proces ten może potrwać do 72 godzin - poinformowała rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Jak przekazał w sobotę (19 września) przed południem na Twitterze prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, w piątek wieczorem rozpoczęto próbny przesył ścieków rurami po moście pontonowym. 

"Teraz zespół MPWiK sprawdza stabilność i szczelność rurociągu, a także monitoruje pracę systemu pompującego ścieki do rur. Musimy mieć pewność, że awaryjny system jest bezpieczny i będzie wydajny" - podkreślił Trzaskowski.

Rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka poinformowała, że próbny przesył ściekowy odbywa się dwoma rurami. - Proces polega na stopniowym przesyłaniu ścieków. W jego trakcie w rurach zdejmowane są zasuwy i w bardzo powolny sposób napełniane są ściekami - tłumaczyła.

Reklama

Wskazała, że tego procesu "nie można zrobić szybko". - Rozruch może potrwać do 72 godzin - poinformowała.

To już kolejna awaria "Czajki"

Do awarii rurociągu, przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka", doszło 29 sierpnia. Od tego czasu nieczystości - poddane ozonowaniu i oczyszczane mechanicznie - są zrzucane do Wisły. Decyzja o budowie mostu pontonowego, który ma władzom Warszawy pomóc w walce ze skutkami awarii rurociągu doprowadzającego ścieki do "Czajki", zapadła 31 sierpnia.

Poprzednia awaria kolektorów nastąpiła rok temu, również pod koniec sierpnia. Zbudowanym z inicjatywy rządu i sfinansowanym z budżetu państwa tymczasowym rurociągiem umieszczonym na moście pontonowym ścieki płynęły do oczyszczalni w czasie, gdy MPWiK naprawiał układ pod Wisłą - do połowy listopada.

Tym razem koszty budowy i utrzymania instalacji poniesie stolica. Decyzją prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy nieodpłatnie zostaną użyczone miastu rury niezbędne do obsługi tego przesyłu. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy