Reklama

W Legionowie stanie pomnik Matki Bożej? Tego chcą "Wojownicy Maryi"

Wniosek o postawienie dwumetrowego pomnika Maryi trafił do prezydenta miasta Legionowa. To inicjatywa wspólnoty założonej przez znanego w mediach społecznościowych ks. Dominika Chmielewskiego - "Wojowników Maryi". Jak informuje tamtejsza parafia, to nie jej projekt. "Na czasy, w których żyjemy, potrzebujemy potężnego orędownictwa Matki Bożej" - można przeczytać w uzasadnieniu wniosku.

Obecnie trwają konsultacje społeczne w sprawie inicjatywy. Jak zwracają uwagę pomysłodawcy projektu, "potrzebujemy potężnego orędownictwa" - a takie widzą w figurze Matki Bożej. 

Lokalizacja pomnika

Wspólnota katolicka chce, by dwumetrowa Matka Boża z Tihaljiny stanęła przy ul. Sienkiewicza. Pod petycją podpisało się 350 osób, jednak decyzja o jej budowie będzie należała do radnych. 

Autorem monumentu jest Richard L. George. Inspiracją była rzeźba Matki Bożej Łaskawej. Wojnicy Maryi tak motywują swój wniosek: "patrzy (Matka Boża - przyp.red.) przenikliwymi oczami, pełnymi troski i miłości. Lekko się uśmiecha. Patrząc na Nią, można poczuć pokój w sercu. Ponadto wizerunek ten kojarzony jest z wezwaniem z Litanii Loretańskiej 'Królowa pokoju'. Na czasy, w których żyjemy, potrzebujemy potężnego orędownictwa Matki Bożej" - można przeczytać w uzasadnieniu. 

Reklama

Jak informuje Urząd Miasta w Legionowie grupa, której liderem jest ks. Dominik Chmielewski, zobowiązała się sfinansować przedsięwzięcie. Zadeklarowała także, że uzyskają "inne potrzebne zgody". 

Mieszkańcy komentują

Głosy wśród mieszkańców miasta w sprawie pomnika są podzielone. Nie brakuje sceptycznych komentarzy pod wpisem urzędu miasta, który poinformował o tej inicjatywie.  

"To nie jest miejsce na pomniki religijne" - pisze internautka. Z kolei inny mieszkaniec Legionowa pyta: "Nie jestem za ani przeciw, ale po co ten pomnik w tym miejscu? Czy nie można takiego pomnika postawić na terenie któregoś z kościołów?" .

"Żadnemu ateiście, Polakowi-patriocie taki pomnik nie powinien przeszkadzać. A klientela, której pomnik by przeszkadzał, zawsze może zasłonić twarz, gdy będzie przechodzić obok pomnika" - można przeczytać w innym komentarzu. 

Kim są Wojownicy Maryi? 

To grupa założona w 2015 r. w Lądzie nad Wartą przez salezjanina ks. Dominika Chmielewskiego. Zrzesza mężczyzn w wieku 18-50 lat, którzy mają nabożeństwo ku czci Niepokalanej Dziewicy Maryi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kościół katolicki | matka boża | legionowo | Maryja

Reklama

Reklama

Reklama