Reklama

Reklama

Tęczowa flaga na figurze Chrystusa. W warszawskim kościele specjalna modlitwa

W niedzielę (2 sierpnia) w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie odbędzie się modlitwa wynagradzająca po profanacji figury Chrystusa. Proboszcz parafii ks. Zygmunt Robert Berdychowski powiedział, że zorganizowanie nabożeństwa jest odpowiedzią na pragnienie wielu osób.

Będzie to też modlitwa w intencji osób, które tego dokonały. "Czyli o opamiętanie" - mówi ksiądz Berdychowski. "Połączymy modlitwę za ojczyznę z modlitwą w tej intencji i w intencji naszej sytuacji. Tyle razy wspominamy o naszej trosce wspólnej o budowanie jedności" - przypomina kapłan.

Zdaniem księdza Zygmunta Roberta Berdychowskiego, profanacja wpisuje się w "ideologiczny trend środowisk LGBT". 

"To było bardzo niebezpieczne od tej strony przewrotnej ideologicznej, że ktoś za tym stoi, bo trudno sobie wyobrazić, że młodzież taki chuligański wybryk sobie wymyśliła i podjęła tylko dla siebie. Nie. To się wpisuje w to, co również potępił ojciec święty Franciszek, gdy chodzi o ideologię gender" - powiedział. Dodał, że w ten sposób środowiska LGBT wpisują swoją narrację, "taką galopującą dyktaturę mniejszości, która chce ustanowić swój nowy porządek, jednocześnie depcząc naszą historię, nasze wartości, którymi żyliśmy i za które oddawaliśmy życie" - stwierdził ksiądz Berdychowski.

Reklama

Akcja w stolicy

Na figurę Chrystusa i kilka innych warszawskich pomników w nocy z wtorku na środę (z 28 na 29 lipca) nałożono tęczowe flagi. Policja otrzymała zgłoszenia o trzech tego typu zdarzeniach.

Figura Chrystusa dźwigającego krzyż została umieszczona przed świątynią w 1858 roku. W 1898 roku zastąpiła ją figura z brązu ustawiona na cokole z czarnego granitu, zaprojektowanym przez Stefana Szyllera, ze złoconym napisem "Sursum Corda", co znaczy "W górę serca".

W czasie Powstania Warszawskiego, we wrześniu 1944 roku, po eksplozji figura Chrystusa upadła na bruk i leżała z ręką uniesioną w górę, wskazując na napis na cokole. Pomnik odnaleziono po wojnie na złomowisku. Po odrestaurowaniu 22 lipca 1945 roku figura Chrystusa ponownie stanęła przed kościołem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje