Reklama

Reklama

Szokujące wyniki badań: Co dziesiąta kobieta w ciąży pije alkohol

Dziesięć procent kobiet w ciąży przyznaje się do picia alkoholu, siedem procent do palenia papierosów. To wyniki badań, jakie wśród ciężarnych w całej Polsce, przeprowadził sanepid. Dziewięćdziesiąt procent pytanych kobiet zdawała sobie sprawę, z tego, że palenie w ciąży jest niebezpieczne.

Z badań sanepidu wynika również, że świadomość szkodliwości picia alkoholu w ciąży, wśród przyszłych matek, była zdecydowanie mniejsza. Niektóre ankietowane twierdziły nawet, że słyszały od lekarzy, że picie np. wina jest dopuszczalne, a nawet zalecane. - Kobiety w ciąży, które piją alkohol, mogą niechcący zaszkodzić dziecku - ostrzegają specjaliści.

Reklama

W ubiegłym roku u 0,5 proc. dzieci z wadami wrodzonymi stwierdzono cechy Alkoholowego Zespołu Płodowego. Alkohol powoduje więcej szkód u rozwijającego się dziecka niż inne substancje łącznie z marihuaną, heroiną i kokainą.

Alkoholowy Zespół Płodowy nie jest skutkiem uzależnienia się płodu od alkoholu przyjmowanego przez matkę, nie powstaje również ani tuż przed porodem, ani w jego trakcie. FAS jest wynikiem spustoszenia, jakie czyni alkohol przyjmowany przez ciężarną kobietę w każdym momencie ciąży. Alkohol wraz z krwią matki dociera przez łożysko do nienarodzonego dziecka. Na działanie alkoholu szczególnie wrażliwy jest rozwijający się mózg dziecka - część komórek nerwowych jest nieprawidłowa, a część po prostu obumiera. FAS ani innych uszkodzeń alkoholowych nie można wyleczyć.

Pijana matka urodziła pijane dziecko

W połowie maja kobieta z Tomaszowa Mazowieckiego urodziła malucha, który miał 4,5 promila alkoholu we krwi. Noworodek przyszedł na świat w szpitalu w Łodzi. Matka usłyszała zarzut narażenia życia i zdrowia dziecka. Grozi jej do pięciu lat więzienia. Podczas pierwszych rozmów z policjantami 24-latka zeznała, że pokłóciła się z partnerem i poszła do znajomych. Tam piła alkohol. Później kupiła jeszcze butelkę w sklepie i tam zasłabła.

Stan upojenia, w którym się znajdowała - według lekarzy - zagrażał życiu i zdrowiu jej nienarodzonego dziecka. Dlatego zdecydowano się na cesarskie cięcie. Chłopiec przyszedł na świat dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu. Przeprowadzone przez policję badanie alkomatem już po porodzie wykazało u kobiety 2,6 promila alkoholu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje