Reklama

Reklama

Ranking warszawskich dzielnic: Najlepiej żyje się w Śródmieściu

Śródmieście wygrywa z innymi dzielnicami pod względem atrakcyjności warunków życia - wynika z rankingu Urzędu Statystycznego w Warszawie. Jednocześnie jest to dzielnica, w której odnotowuje się największą liczbę przestępstw.

Jak powiedziała Emilia Murawska z Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych, Warszawa rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego stereotypowy obraz dzielnic niekiedy ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Na przykład wbrew obiegowej opinii Praga Północ nie jest najniebezpieczniejszą warszawską dzielnicą - wyprzedzają ją pod tym względem Śródmieście i Wilanów. W Śródmieściu odnotowuje się 16 proc. wszystkich przestępstw w Warszawie - jak zaznacza urząd, chłonny rynek tej dzielnicy przyciąga nie tylko klientów i inwestorów, ale i przestępców, z kolei Wilanów uważany jest za dzielnicę zamożną, co czyni ją atrakcyjną dla złodziei.

Reklama

W Śródmieściu, który wygrał w rankingu, najmniejsza liczba mieszkańców przypada na jeden zakład opieki zdrowotnej, aptekę, bibliotekę, sklep; w szkołach tej dzielnicy na jeden komputer z dostępem do internetu przypada też najmniejsza liczba uczniów.

Na kolejnych miejscach - pod względem atrakcyjności życia - znalazły się Mokotów, Ochota, Wola, Żoliborz, Praga Południe, Ursynów, Włochy, Targówek, Wesoła, Praga Północ, Wawer, Bielany, Rembertów; ostatnie zajęły: Wilanów, Bemowo, Ursus i Białołęka.

Ursus ma najmniej podmiotów gospodarczych

Podkreślono, że ostatnie miejsca w rankingu wynikają z niedostatecznie rozwiniętej infrastruktury społecznej, która jest niedostosowana do rosnącej liczby mieszkańców. Urząd Statystyczny zaznacza, że Białołęka ma najwyższy przyrost naturalny - 14 na tysiąc osób. Odnotowuje się tu też najmniej rozwodów na tysiąc mieszkańców - 0,6 (największą liczbę rozwodów - pięć na tysiąc mieszkańców - odnotowuje się na Targówku).

Ursus ma najmniej podmiotów gospodarczych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Duża liczba uczniów przypada tu na jedną szkołę podstawową, a największa liczba na jeden komputer z dostępem do internetu. Jednocześnie Ursus jest najbezpieczniejszą dzielnicą (1,7 proc. wszystkich przestępstw w Warszawie).

Najwięcej przedszkoli jest na Mokotowie

Z rankingu wynika ponadto, że najwięcej przedszkoli jest na Mokotowie (12,3 proc. wszystkich placówek w Warszawie), dzielnica ta ma najdłuższe ścieżki rowerowe (39,6 km co stanowi 13 proc. ścieżek w Warszawie). Jednocześnie policja odnotowuje tu największą liczbę wypadków drogowych (blisko 14 proc. wszystkich w stolicy).

Ochota jest dzielnicą o największym zagęszczeniu ludności (blisko 9 tys. osób na kilometr kwadratowy). Z kolei na Woli znajduje się największa liczba siłowni w Warszawie (18 proc. wszystkich warszawskich siłowni).

Żoliborz - najmniejsza powierzchniowo dzielnica - ma największy odsetek powierzchni zieleni. W tej dzielnicy najwyższy jest wskaźnik obciążenia demograficznego (na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada 70 osób w wieku nieprodukcyjnym). Najwyższy jest też poziom czytelnictwa.

Tutaj odnotowuje się największą liczbę kradzieży

Na Pradze Południe odnotowuje się największą liczbę kradzieży samochodów (17 proc. ogółu tych przestępstw) oraz kradzieży z włamaniem (15 proc. ogółu tego rodzaju przestępstw). Ursynów ma najwięcej boisk do piłki nożnej (12 proc. wszystkich boisk w stolicy), klubów fitness (22 proc. ogółu) i krytych pływalni (13 proc. wszystkich pływalni w Warszawie). We Włochach przypada najwięcej samochodów na tysiąc mieszkańców (820 pojazdów na tysiąc).

W najmłodszej dzielnicy Warszawy - Wesołej (przyłączona do miasta w 2002 r.) najniższy jest wskaźnik feminizacji - 107 kobiet przypada na 100 mężczyzn; najwyższy jest w Śródmieściu i na Żoliborzu: 125 kobiet na 100 mężczyzn.

Wawer ma największą liczbę domów i zakładów stacjonarnej opieki społecznej. Na Bielanach jest najwięcej boisk do koszykówki (16 proc. boisk tego typu w Warszawie).

Najmniejsze zagęszczenie ludności jest w Wilanowie

Najwyższym wskaźnikiem wykrywalności sprawców przestępstw może się pochwalić Rembertów (69 proc.). W tej dzielnicy policja rejestruje także najmniejszą liczbę wypadków drogowych (1,2 proc.; taki sam wskaźnik ma Wilanów.).

Najmniejsze zagęszczenie ludności jest w Wilanowie. W tej dzielnicy najniższa jest liczba bezrobotnych na tysiąc mieszkańców - 12. W Bemowie największa liczba dzieci przypada na jedno przedszkole i szkołę podstawową.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama