Reklama

Reklama

Rafał Trzaskowski: Rząd przekazuje pieniądze na 500+ w ostatniej chwili

"Pieniądze na '500 plus' są przekazywane w ostatniej chwili. Wszystkie samorządy mają ten sam problem" - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, pytany o kłopoty z wypłatą świadczenia w Warszawie. Jak dodał, miasto wciąż nie dostało pieniędzy na jego wypłatę za trzy ostatnie miesiące roku.

O tym, że brakuje środków na wypłaty "500 plus" w Warszawie, pisał m.in. piątkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Jak podkreślała gazeta, władze miasta twierdzą, że otrzymują za małe środki od rządu i apelują o zwiększenie dotacji, z kolei strona rządowa odpowiada, że pieniądze wypłacane są na czas, a wina leży po stronie miasta.

Pytany w poniedziałek o to, skąd biorą się problemy z wypłatą "500 plus", Trzaskowski odparł, że rząd wszystkim samorządom przekazuje pieniądze "w ostatniej chwili". "Ja nie rozumiem, dlaczego nie można było przekazać pieniędzy na cały rok" - mówił. Dodał również, że rozumie, że rząd "ma problem z tym, że trzeba wypłacić '500 plus' również na każde dziecko".

Reklama

"Myśmy monitowali, żeby te pieniądze były przekazywane szybko. One są przekazywane w ostatniej chwili i wszystkie samorządy w związku z tym mają problem" - podkreślał Trzaskowski.

"Dostaliśmy pieniądze tylko do sierpnia"

Jak wskazał, miasto dostało pieniądze na wrzesień, które zostaną wypłacone "natychmiast". "Ale dalej nie ma pieniędzy na październik, listopad i grudzień" - dodał. Dopytywany, jakiej kwoty brakuje, prezydent stolicy wskazał, że informował rząd o tym, że potrzebne będzie 1,5 mld zł. "Dostaliśmy 770 milionów, dostaliśmy pieniądze tylko do sierpnia" - mówił.

Trzaskowski zaznaczył też, że Warszawa wypłaca pieniądze pod koniec miesiąca. "Ale niektóre samorządy podjęły decyzję, że będą wypłacać pieniądze w środku miesiąca i nie mają tych pieniędzy, bo rząd przekazuje pieniądze zbyt późno" - powiedział.

"W momencie, kiedy te pieniądze się pojawią, natychmiast je wypłacamy, tylko problem jest taki, że te pieniądze powinny być przekazywane znacznie wcześniej" - podkreślał Trzaskowski. "Pytania proszę kierować do ministra finansów, dlaczego nie przekazali pieniędzy na cały rok" - dodał.

O tym, że by "zabezpieczyć wypłaty dla beneficjentów programu m.st. Warszawa do końca 2019 roku, należy zwiększyć plan (na okres sierpień - grudzień 2019 - red.) do wysokości 1,36 mld zł, tj. o kwotę 584 mln zł", Trzaskowski informował premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra finansów w piśmie z 13 września.

"Plan nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców"

Jak podał "DGP", w piśmie Trzaskowskiego zaznaczono, że obecny plan wydatków w wysokości około 776,9 mln zł "nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców Warszawy w zakresie realizacji programu Rodzina 500 Plus i już we wrześniu br. zabraknie środków na wypłatę świadczeń dla rodziców". Cytowana przez gazetę rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz wskazała z kolei, iż Warszawa dostała pieniądze "na cały sierpień i na cały wrzesień", a środki są wypłacane "w transzach zgodnie z harmonogramem".

Ministerstwo Finansów poinformowało zaś, że "pieniądze na 500 Plus zostały przekazane do wojewodów zgodnie z planem". "To wojewodowie kierują je szczebel niżej do samorządów, które wypłacają świadczenie wychowawcze. Ale zarówno z poziomu mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, jak i nadzorującego go Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej słyszymy, że wszystko jest w porządku i wina leży stronie władz Warszawy" - napisano. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy